I narod guraju da prihvati izdaju
Da li će građani Srbije na referendumu odlučivati o sporazumu Beograda i Prištine koji je parafiran u Briselu, a srpska vlada u ponedeljak jednoglasno prihvatila? Pitanje se nametnulo nakon što su referendum prvo zatražili Srbi sa severa Kosmeta, a potom se tom zahtevu pridružila i opoziciona Demokratska stranka Srbije.
Braneći stav da je u ovom trentuku to najbolje što je Srbija mogla da ispregovara, glavni pregovarači srpske delegacije premijer Ivica Dačić i Aleksandar Vučić su izjavili da ako to narod bude tražio može i da se raspiše referendum. Vučić je, međutim, odmah dodao i da eventualni proces referendumskog izjašnjavanja neće odložiti primenu briselskog sporazuma!
- Ishod referenduma, u slučaju da se većina građana izjasni protiv, ne bi automatski anulirao sporazum, ali bi Ustavni sud Srbije ovo izjašnjavanje građana mogao da koristi kao važan faktor u odlučivanju da li je pomenuti dokument u skladu sa Ustavom Republike Srbije. Referendumsko izjašnjavanje bi, dakle, imalo uticaja na USS da stavi van snage takav sporazum, polazeći od toga da je građanin nosilac suvereniteta - objašnjava za "Vesti" bivši sudija USS Zoran Ivošević moguće posledice referendumskog "ne".
Koštunica "za", radikali protiv
|
Ostaje dilema da li nonšalantno prihvatanje referenduma od strane vlasti predstavlja samo bacanje prašine u oči javnosti da su spremni i na taj rizik, uvereni da je većina za sporazum, ili se radi o brzopletom istraživanju, svesni da referenduma neće biti? Potpredsednica srpske vlade zadužena za evrointegracije Suzana Grubješić ne vidi razlog za ovakvim vidom demokratskog izjašnjavanja građana.
- To nije potrebno ukoliko Vlada dobije podršku svih stranaka za sporazum, izuzev DSS-a koji insistira na referendumu - rekla je ona.
Na skupštini koja je zakazana za 26. april, čak se ni narodni poslanici neće izjašnjavati o spornom dokumentu sporazumu, već samo o izveštaju Vlade koja će ih obavestiti šta su to ispregovarali u Briselu.
- Skupština Srbije ne može da glasa o predloženom sporazumu, jer bi se time izjašnjavala o ratifikaciji međudržavnog sporazuma, a što bi značilo priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije - objasnio je predsednik parlamenta Nebojša Stefanović.
Očekuje se da će svi poslanici glasati po direktivi Vlade izuzev poslanika DSS i Nenada Bogdanovića iz Demokratske stranke koji će biti protiv.