Sreda 24.04.2013.
13:01
J. Arsenović - Vesti

I narod guraju da prihvati izdaju

Ne damo Kosovo: Sa mitinga pristalica DSS-a

Braneći stav da je u ovom trentuku to najbolje što je Srbija mogla da ispregovara, glavni pregovarači srpske delegacije premijer Ivica Dačić i Aleksandar Vučić su izjavili da ako to narod bude tražio može i da se raspiše referendum. Vučić je, međutim, odmah dodao i da eventualni proces referendumskog izjašnjavanja neće odložiti primenu briselskog sporazuma!

- Ishod referenduma, u slučaju da se većina građana izjasni protiv, ne bi automatski anulirao sporazum, ali bi Ustavni sud Srbije ovo izjašnjavanje građana mogao da koristi kao važan faktor u odlučivanju da li je pomenuti dokument u skladu sa Ustavom Republike Srbije. Referendumsko izjašnjavanje bi, dakle, imalo uticaja na USS da stavi van snage takav sporazum, polazeći od toga da je građanin nosilac suvereniteta - objašnjava za "Vesti" bivši sudija USS Zoran Ivošević moguće posledice referendumskog "ne".

Koštunica "za", radikali protiv


Čak ni onaj deo nacionalne opozicije koji je ovih dana izašao na ulice protestujući protiv sporazuma, nije saglasan oko toga da li treba ili ne raspisati referendum. I dok Vojislav Koštunica na mitingu DSS u ponedeljak insistira na tome da je njegova stranka prva izašla sa tim zahtevom, dotle se Srpska radikalna stranka protivi ovakvom vidu izjašnjavanja.


- Ne treba nam referendum da kaže da li je Kosovo Srbija, to piše u Ustavu. Neprijateljima i izdajnicima Srbije treba referendum da bi promenili Ustav - kaže zamenik predsednika radikala Nemanja Šarović.


Ključno je referendumsko pitanje

 

Kod referenduma je ključno kakvo se pitanje postavlja. Godinu dana pre bombrdovanja Slobodan Milošević je raspisao referendum tražeći od građana da se izjasne na pitanje: "Da li prihvatate učešće stranih predstavnika u rešavanju problema na KiM". Oko 95 odsto izašlih građana izjasnilo se protiv. Sada pojedini analitičari smatraju da je neozbiljno dovoditi narod u dilemu da li ste za Kosovo ili za EU.

 

- Ako pitate ljude da li ste za EU ili za Kosovo, to je kao kada pitate da li biste se radije odrekli svoje leve ili desne noge - tvrdi programski direktor CeSIDA Marko Blagojević.


Ostaje dilema da li nonšalantno prihvatanje referenduma od strane vlasti predstavlja samo bacanje prašine u oči javnosti da su spremni i na taj rizik, uvereni da je većina za sporazum, ili se radi o brzopletom istraživanju, svesni da referenduma neće biti? Potpredsednica srpske vlade zadužena za evrointegracije Suzana Grubješić ne vidi razlog za ovakvim vidom demokratskog izjašnjavanja građana.
 

- To nije potrebno ukoliko Vlada dobije podršku svih stranaka za sporazum, izuzev DSS-a koji insistira na referendumu - rekla je ona.

Na skupštini koja je zakazana za 26. april, čak se ni narodni poslanici neće izjašnjavati o spornom dokumentu sporazumu, već samo o izveštaju Vlade koja će ih obavestiti šta su to ispregovarali u Briselu.

- Skupština Srbije ne može da glasa o predloženom sporazumu, jer bi se time izjašnjavala o ratifikaciji međudržavnog sporazuma, a što bi značilo priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije - objasnio je predsednik parlamenta Nebojša Stefanović.

Očekuje se da će svi poslanici glasati po direktivi Vlade izuzev poslanika DSS i Nenada Bogdanovića iz Demokratske stranke koji će biti protiv.

2024 © - Vesti online