Pobednik koji očekuje najgore
Haški tribunal je najavio izricanje prvostepene presude lideru radikala Vojislava Šešelju za 30. oktobar 2013. godine, dan pred Šešeljevu krsnu slavu, Svetog Luku. U domu porodice Šešelj ovu vest su dočekali rezignirano.
- Od Haškog tribunala može sve najgore da se očekuje, pa se više i ne iznenađujem. Ipak, kada sam čula da će presuda biti dan pred našu slavu, prvo sam pomislila na perfidnost Tribunala. Kako god bilo Voja se oseća pobednički, a očekuje najgore - kaže Jadranka Šešelj i podseća da takav, decenijski pritvor, nije zabeležen u savremenom evropskom pravosuđu.
- Nijedno suđenje za ratne zločine nije trajalo tako dugo, čak ni ono u Nirnbergu, a moj suprug će na dan izricanja presude biti u pritvoru tačno deset godina, osam meseci i sedam dana. Kakvu pravdu može da očekuje od političkog i montiranog sudskog procesa - pita se supruga prvog čoveka SRS-a, Jadranka Šešelj. Sličnog mišljenja su i eminentni beogradski advokati.
Opasan za srpsku vlast- Činjenica je da živimo na brdovitom Balkanu, pa je "možda" zadržavanje Vojislava Šešelja u Haškom tribunalu povezano sa nestabilnim političkim prilikama u Srbiji. Iskreno rečeno, oslobođeni Šešelj može da poremeti nečije političke "aranžmane" koji su nestabilni. Svode se samo na predizbornim obećanjima od pre osam, devet meseci i naravno na sporadična i medijski najavljivana hapšenja. Država se i dalje urušava i narod je sve gladniji - kaže Sava Anđelković. |
- Vojislav Šešelj je u pritvoru više od deset godina i to je zaista nečuveno kršenje ljudskih prava, a to je priznao i Haški tribunal, sudsko veće i Tužilaštvo, ali povodom toga ništa nisu preduzeli. Nisu imali morala. Ako ga već toliko dugo drže u pritvoru, mogli su da ubrzaju izricanje presude, ili da ga do presude puste kući, ali oni još jednom demonstriraju silu i dvojni moral - smatra beogradski advokat Toma Fila.
- Svaka priča o povratku profesora dr Vojislava Šešelja bila bi neodgovorna, jer je Haški tribunal do sad demonstrirao nepravičnost - tvrdi advokat Sava Anđelković i dodaje da je problem Haškog tribunala u tome što ne zna, zapravo, šta da uradi sa liderom radikala, jer je pravnički posmatrano, ovo suđenje za njih "vruć krompir", koji su "nasledili" od Karle del Ponte.
- Tribunal nema relevantne dokaze za osuđujuću presudu koju očekuje Tužilaštvo kad je tražilo kaznu za Šešelja od 28 godina zatvora. Zato se stalno odlaže izricanje presude. Slučaj profesora dr Šešelja nije samo slučaj srpske i evropske, već i svetske javnosti. Zato ovakav predmet traži savesno ponašanje svakog čoveka, pa i sudija, što znači da će objektivna pravnička svetska javnost analizirati presudu Haškog tribunala. A kako u istoriji evropskog i svetskog pravosuđa nije još zabeleženo da neko provede više od deset godina u pritvoru, bez sudskog rešenja o produženju pritvora i bez ikakvog obrazloženja, Haški tribunal će morati da objašnjava svoju pravnu obest - kaže advokat Sava Anđelković.
- Šešelj se dobrovoljno predao Haškom tribunalu, pa je stoga sud bio dužan da ga po završetku suđenja i iznošenja dokaza pusti kući do izricanja presude, ali kako je reč o političkom sudu, taj podatak su namerno zanemarili - dodaje Anđelković.