Može li Jeremić na čelo UN?
Iako mandat generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu ističe tek 2017. godine, već su počele spekulacije oko toga ko bi mogao da ga zameni na toj funkciji a među potencijalnim kandidatima mogao bi da bude i predsedavajući Generalne skupštine UN Vuk Jeremić.
Portal "Vorld politiks rivju" (worldpoliticsreview.com), koji se bavi analizama međunarodne politike i kretanjima u sektorima ekonomije, geopolitike i vojnih poslova, procenjuje da bi trka za novog prvog čoveka UN mogla da bude prljava. Procenjuje se da će ključna diplomatska borba biti vođena na relaciji Zapad-Rusija, što bi moglo da podseća na hladnoratovski period. WPR podseća da se UN nikada u potpunosti nisu oslobodile hladnoratovskog balasta i podela na Istok i Zapad.
Iako postoji nepisano pravilo da se rotiraju regioni iz kojih dolazi generalni sekretar UN, ostaje činjenica da od Drugog svetskog rata nikada nije izabran kandidat koji je podržavao istok Evrope. Posle toliko godina, moglo bi da se dogodi da 2017. kandidat iz istočne Evrope postane novi generalni sekretar UN. Do sada su na tu funkciju birana trojica kandidata iz Evrope, po dvojica iz Azije i Afrike i jedan iz Latinske Amerike.
Kada se 2006. godine Ban Ki Mun kandidovao za tu funkciju, imao je protivkandidata iz istočne Evrope u bivšoj predsednici Letonije Vajri Vike-Frajberg. Sada se, međutim, postavlja pitanje: ko bi zapravo trebalo da predstavlja tu Istočnu Evropu? Da li je to Poljska, koja je u međuvremnu izašla iz ruske sfere uticaja i postala članica EU? S
druge strane, tu su bivše sovjetske republike koje su i dalje pod uticajem Moskve.
U institucijama UN poslednjih godina bilo je očito preglasavanje Istoka i Zapada oko bitnih funkicija poput Saveta za ljudska prava i Generalne skupštine UN. WPR podseća da je Vuk Jeremić izabran na mesto predsedavajućeg Generalne skupštine uz podršku Rusije, i da je pobedio kandidata iz Litvanije koga je podržala EU.
"Iako ta funkcija teško da je vrh diplomatije, Jeremić je iskoristio za podelu između Zapada i starog srpskog neprijateljstva. Eksperti za ljudska prava povukli su se iz debate o međunarodnoj pravdi koju je on zakazao za ovaj mesec, iz straha da bi mogla da se pretvori u platformu za osudu procesuiranja srpskih ratnih zločinaca", ocenjuje WPR. Portal navodi da diplomate procenjuju da Jeremić svoje dužnosti u UN obavlja "budalasto" i da njegovo vođenje Generalne skupštine liči na pozorište. S druge strane, Rusija bi bila vrlo zadovoljna ukoliko bi to moglo da podstakne da sledeći generalni sekretar UN, što je daleko uticajnija pozicija, bude neko ko će odgovarati ruskim uticajima.
"Moskva je uverena da Ban sledi uglavnom američke interese i čak je pretila njegovom smenom zbog toga kako se postavio prema pitanju nezavisnosti Kosova 2008. godine", navodi WPR.
S druge strane, EU ima jak interes da sledeći generalni sekretar UN bude neko "prijateljski nastrojeno lice". U tom kontekstu pominje se švedski diplomata Jan Eliason, bivši ministar spoljnih poslova Švedske koji je sada zamenik generalnog sekretara UN.
Portal podseća da je Jeremić pokazao interesovanje za funkciju generalnog sekretara UN što, kako ocenjuje, nije iznenađenje. Od ostalih kandidata pominju se bivši slovenački predsednik Danilo Tirk, slovački diplomata Jan Kubiš, i direktorka Uneska, Bugarka Irina Bokova.
WPR procejuje da to neće biti jedina imena i da će se do kraja 2016. godine sigurno pojaviti i novi pretendenti na tu funkciju. Među njima treba očekivati i neke ambiciozne diplomate iz Evropske unije. Na izbor novog prvog čoveka Svetske organizacije mogao bi da utiče i odnos prema Siriji, budući da su se tu ukrstili interesi Zapada i Rusije.