Petrović: Razgovori o integraciji
U Briselu se vodi razgovor o tome kako da se Srbi koji žive na severu integrišu u kosovsko društvo, kazao je Slobodan Petrović zamenik kosovskog premijera samoproklamovanog Kosova i član pregovaračkog tima Prištine na debati "Učešće Srba južno od Ibra u dijalogu Beograda i Prištine" koja je u okviru "Srpsko-srpskog dijaloga" održavna u Čaglavici.
Petrović je podvukao da "dijalog nema alternativu" i ocenio da je "ovo šansa da Srbi sa Kosova mogu sami nešto da urade, kako bi poboljšali uslove svog života i kako bi opstali na Kosovu".
Na pitanje ostalih učesnika koja će od dve opštine koje funkcionišu na terenu Gračanice, ući u Zajednicu srpskih opština o kojoj se trenutno razgovara u Briselu, Petrović je odgovorio da se misli na opštine u kosovskom sistemu:
''To su opštine koje su već formirane, koje postoje, a uopšte kao tema razgovora u Briselu nisu opštine koje su dislocirane. Znači kada se govori o Zajednici srpskih opština, misli se na opštine koje funkcionišu po kosovskom sistemu'', tvrdi je Petrović.
Komentarišući učešće Srba sa Kosova u beogradskom timu, on je rekao da uopšte ne sumnja da oni imaju dobru volju, ali misli da su im mogućnosti male ili skoro nikakve.
- Ja njih ne vidim na sastanciam, njih nema tamo na pregovorima. Tamo sede, premijer Srbije Ivica Dačić, savetnik Predsednika Srbije Marko Đurić i Aleksandar Vulin. Znači, osim togo što je premijer Dačić rođen u Prizrenu, ja druge predstavnike kosovskih Srba u timu Beograda nisam video. Meni je žao što je to tako, ali tako je. Ja ne želim da istaknem kako je moja uloga veća nego što jeste, odnosno to što sam ja prisutan na tim sastancima, već želim da vam kažem samo pravo stanje stvari, kazao je Petrović.
On je objasnio da je prvenstveni cilj njegovog ulaska u proces dijaloga, kao član prištinskog tima, što smatra da je to "jedino mesto gde se u sadašnjim okolnostima mogu zaštiti nacionalni interesi Srba".
Učesnici debate, 18-oro Srba koji živi u mestima južno od Ibra nisu optimisti i ne očekuju neki veliki pozitivni pomak u svom životu posla kraja dijaloga, a većina smatra da će se "dogovor doneti na štetu Srba, kao u većini slučajeva do sada".