Ulica za hrabru Slađanu
Posle punih 14 godina od početka bombardovanja SR Jugoslavije devojka dobrovoljac iz Niša, Slađana Stanković, koja je hrabro poginula nedaleko od sela Planej na Kosovu, dobila je u svom rodnom gradu ulicu.
Naime, u gradskom naselju Brzi brod, između Niša i Niške Banje, jedna ulica od 1. aprila ove godine odlukom skupštinske komisije za imenovanje ulica u trgova poneće njeno ime.
- Otišla je iz Niša krajem marta 1999. godine kao dobrovoljac na Kosovo i tamo je, samo šest dana pre završetka agresije na našu zemlju, 5. juna poginula. Sve nas je iznenadila kada se na početku bombardovanja jedne večeri pojavila u vojničkoj uniformi i saopštila ocu da ide na ratište. Uzalud smo je molili, preklinjali da to ne čini, nije se pokolebala. Sa pripadnicima 549. motorizovane brigade otišla je na Kosovo i tamo je ostavila svoj mladi život - ispričala je za "Vesti" Vesna Stanković, Slađanina sestra.
Slađana je imala 34 godine kada se pridružila sanitetskim jedinicama Vojske Jugoslavije na Kosovu. Za vreme svog vojevanja upoznala se u južnoj srpskoj pokrajini sa ruskim oficirom Jurijem Osipovskim i udala za njega.
- Samo nekoliko puta smo se čule telefonom. Javila nam se krajem aprila i rekla nam da se u manastiru Svetog arhanđela venčala sa Jurijem. Kum joj je bio general Božidar Đelić. Nakon toga, sredinom maja ponovo smo se čule i rekla nam je da sa Jurijem dolazi na odsustvo 2. juna u Niš. Nije, međutim, došla. Zamenila je kolegu, on otišao na odsustvo, a ona ostala na Kosovu. Tog kobnog 5. juna, saznali smo kasnije, napadnuta je jedna jedinica naše vojske kod Planeja. Bilo je mnogo ranjenih i ona je sanitetskim vozilom priskočila u pomoć. Prilikom izvlačenja ranjenika sa borbene linije vozilo u kojem je bila pogođeno je raketom. Slađana je teško ranjena i ruski vojnici su je na rukama preneli do bolnice u Prizrenu, gde međutim, niko od lekara albanske nacionalnosti nije hteo da joj pomogne. Bila je živa i nekoliko sati kasnije, bez lekarske pomoći preminula je - ispričala je njena sestra.
Vest o Slađaninoj smrti saznala je od prijateljice, čiji je suprug bio na Kosovu:
- Nismo verovali, nadali smo se da je vest netačna. U Domu vojske u Nišu su nam čak i rekli da je reč o dezinformaciji. Ipak, nešto kasnije javili su nam iz kapele Vojne bolnice da treba da preuzmemo njene posmrtne ostatke i sahranimo je. Na dan sahrane u Niš je došlo mnogo njenih kolega iz jedinice i tridesetak ruskih vojnika, među njima i njen suprug Jurij. Pre sahrane u jednom butiku u Nišu kupio je venčanicu i položio je na njen kovčeg. Došao je i na šestomesečni pomen - ispričala je sestra Vesna.
Posthumno odlikovana
Slađana Stanković, devojka dobrovoljac iz Niša koja je poginula samo šest dana pre završetka agresije na SR Jugoslaviju, posthumno je odlikovana rešenjem tadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića Ordenom zasluga za narod u oblasti bezbednosti i odbrane. Na predlog niškog Udruženja boraca rata devedesetih godina na prostorima bivše Jugoslavije, Komisija za imenovanje ulica i trgova niške skupštine donela je odluku da jedna ulica u Nišu ponese ime Slađane Stanković. |