Stojanović: Pravi se nova opština
Došlo je vreme da Srbi sa Kosova masovno učestvuju na izborima, da bi se u fer i korektnoj utakmici došlo do stvarnih predstavnika zajednice, smatra Branimir Stojanović, član pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom i šef Kancelarije za Kosovo i Metohiju u Gračanici.
On očekuje da će se od dve postojeće opštine na centralnom Kosovu, jedne koja funkcioniše po kosovskom, i druge koja po funkcioniše po srpskom sistemu, stvoriti nova opština, koja će obuhvatiti i rubna sela: Rabovce, Donja Brnjica i Staro Gradsko.
- Biće formirana nova opština. Od dve, koje sada postoje, dobićemo jednu koja će biti potpuno nova i koja će se zvati opština Gračanica, najverovatnije. U tu opštinu će da uđu i rubna sela: Rabovce, Donja Brnjica i Staro Gradsko… Trudimo se da nađemo modalitet kako da ih vežemo. Znači, biće potpuno nešto novo. Ne pričamo mi o bilo kakvom pripajanju bilo koga bilo kome ili ukidanju bilo
koga, već pravimo novu opštinu. Mi pravimo nešto što će imati dupli legitimitet i to je krajnji cilj. Operativno i praktično, za nas je to mnogo važno. Hajde da se jednom izmerimo i da vidimo ko su pravi predstavnici Srba. Idemo na jedne izbore i izaberimo legitimne predstavnike, rekao je Stojanović koji je bio gost "Srpsko-srpskog dijaloga" u okviru koga je u "Medija centru" u Čaglavici razgovarao sa deset Srba koji žive u okolini Gračanice.
Svi prisutni na debati su se takođe složili da je "krajnje vreme da Srbi, i južno i severno od reke Ibar, imaju svoje legitimne predstavnike koji bi bili priznati i u Beogradu, i u Prištini, ali i od strane međunarodne zajednice".
Učesnici u debati očekuju da je" krajnje vreme da se suštinski poboljša rad lokalne samouprave koja radi po sistemu Srbije", jer "ne vide koja je svrha njihovog postojanja, ako se nastavi sa dosadašnjom praksom". Svi učesnici debate su se složili da je neophodno učešće Srba u dijalogu između
Beograda i Prištine, "posebno onih južno od Ibra i to u delegaciji Beograda".
Oni se, takođe, nadaju da će "doći do dogovora i da institucije Srbije neće biti ugašene, jer su one garant opstanka i ostanka Srba na Kosovu". Prema njihovom mišljenju, poverenje građana je znatno veće u srpske institucije nego u kosovske, ali da je sve "više je prisutan strah da će ih država Srbija “žrtvovati” zbog nekih drugih interesa".