Hag: Osuđeni Srbi negirali krivicu
Četvorica bivših političkih, vojnih i policijskih zvaničnika Srbije i SRJ negirala su u obraćanju sudijama Haškog tribunala svoju krivicu za zločine na Kosovu 1999, za koje su nepravosnažno osuđeni na kazne zatvora od 15 do 22 godine.
Prvostepenom presudom, Tribunal je, 29. februara 2009, osudio na po 22 godine zatvora Nikolu Šainovića (64), bivšeg potpredsednika Vlade SRJ, Nebojšu Pavkovića (66), koji je bio komandant Treće armije Vojske Jugoslavije i načelnika Štaba MUP na Kosovu, generala Sretena Lukića (57).
Pavković: Nije mi Milošević naređivaoPavković je negirao i da je dobijao direktna naređenja od tadašnjeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića. "Poražavajuća činjenica za mene je što sam optužen za rat protiv svog naroda, jer su Albanci moj narod", kazao je general. Sukob na Kosovu bio je, po Pavkoviću, između ""nelegalne OVK koja je terorističkim sredstvima pokušala da ostvari separatističke ciljeve" i VJ i MUP Srbije koji su nastojali da "suzbiju terorizam". |
Na po 15 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja zločina na Kosovu, nepravosnažno su bili osuđeni bivši načelnik Generalštaba VJ general Dragoljub Ojdanić (71) i komandant Prištinskog korpusa VJ general Vladimir Lazarević (63). Bivšeg predsednika Srbije Milana Milutinovića, Tribunal je oslobodio krivice.
Na kraju rasprave o žalbama tokom koje su odbrane zatražile oslobađanje, a tužilaštvo da kazne budu "značajno povećane", četvorica nepravosnažno osuđenih izjavila su da su na Kosovu delovala u odbrani zemlje od terorističke OVK koja je nastojala da
otcepi pokrajinu i istovremenih napada NATO iz vazduha.
Nikola Šainović rekao je sudijama da je na Kosovu radio kao "državni službenik" koji "nema pravo da izbegava odgovornost i u tom smislu, ja stojim pred vama". Opisujući "izuzetno složen" i intenzivan sukob na Kosovu, Šainović je kazao da je OVK koristila civile i da je to, uz NATO bombardovanje, dovelo do "strahovitih ljudskih žrtava". "Patiću zbog toga do kraja života", kazao je Šainović.
General Nebojša Pavković izjavio je da mu, nasuprot presudi, Šainović nikada ništa nije naređivao, a da i jeste, ta naređenja ne bih prihvatao. Dodao je da "ne zna zašto je Šainović ovde".
"Kampanja NATO dosta je doprinela da se pomeri stanovništvo", rekaoje general Pavković, navodeći da je Kosovo bombardovano više od 1.700 puta, a Priština u 406 navrata. General Vladimir Lazarević izjavio je da je NATO preduzeo "klasičnu
spoljnu agresiju" protiv SRJ, a da je "prvi i peti ešalon" alijanse bila teroristička OVK.
Policijski general Sreten Lukić izjavio je da saučestvuje sa svim žrtvama "tog nesrećnog rata". Kazao je da je na Kosovo otišao "ne dobrovoljno, nego po sili zakona" i da je radio na zašstiti svih čiju je bezbednost ugrožavala teroristička OVK.
Šainović, Pavković i Lukić su prvostepenom presudom bili označeni kao kao ključni učesnici "u zajedničkom zločinačkom poduhvatu" nasilnog proterivanja stotina hiljada albanskih civila sa Kosova od marta do juna 1999, čiji je cilj bila - kako je tvrdila i optužba - "promena etničke ravnoteže radi zadrzavanja srpske kontrole" nad
pokrajinom.
Oni su proglašeni krivim po svih pet tačaka optužnice - za prisilno premeštanje, deportacije, ubistva i progon albanskog stanovništva sa Kosova. Generali Pavković, Lazarević i Lukić dobrovoljno su se predali sudu 2005.