Srbi su sami sebi najveći otrov
Afera sa mlekom i kukuruzom u Srbiji se ne stišava. Odluka Vlade Srbije da promeni pravilnik i poveća dozvoljeni nivo aflatoksina sa 0,05 mikrograma na 0,5 izazvala je mnogo negativnih reakcija.
Da li je Vlada Srbija pogrešila?
- Mislim da jeste i da će to škoditi u procesu evrointegracija. Tim potezom posredno je dato na znanje da nešto nije u redu sa kvalitetom našeg mleka. Trebalo je ostati na 0,05 mikrograma, a raditi na uvođenju druge kategorije za mleko, ono koje ima viši nivo aflatoksina. Pa šta bi se desilo kada bi neko odlučio da dozvoli povećanje procenta alkohola u krvi vozača?!
Koliko afera sa mlekom šteti proizvođačima?
- Mnogo. Ovde se malo vodi računa o njihovim interesima, a najmanje o potrošačima koji kupuju i piju mleko.
Naseli na laži laboranataAflatoksina je bilo u kukuruzu okolnih zemalja, ali se najviše priča o srpskom? |
Nemački mediji najpre su tvrdili da je u zemlju stigao zaražen kukuruz iz Srbije, a potom da to nije izvesno.
- Čak i Evropska unija zna da omane kada je reč o skandalima sa hranom. Setimo se zaraženih krastavaca kada se tvrdilo da je reč o španskim, a onda se dokazalo da je to greška, pa su španski seljaci dobili odštetu. I mi bi sada, ukoliko zaraženi kukuruz nije naš, trebalo da tražimo odštetu. Ali, ne verujem da će se to dogoditi jer nismo u stanju da sredimo stvari u vlastitom dvorištu. Jesenas se pojavila informacija da je zaražen kukuruz iz Srbije stigao u Italiju. Kasnije smo saznali da je vršen pretovar tako da nije bilo sigurno odakle je taj kukuruz.
Stiče se utisak da je Srbija na nekakvom tapetu i što se tiče mleka i što se tiče kukuruza?
- Mislim da jeste, i to pre svega na tapetu SAD. U Privrednoj komori Srbije predstavnici američke ambasade su javno rekli da očekuju da Srbija menja svoj zakon iz 2009. koji zabranjuje promet, uzgoj, preradu i uvoz genetski modifikovanih organizama. Dakle, na Srbiju se vrši atak da dozvoli ulazak GMO na svoju teritoriju.
I da li će dozvoliti?
- Zna se da je u Srbiji bilo nelegalnog uzgoja GMO soje, ali pojavile su se informacije da je prošle godine u Srbiji zasađen i genetski modifikovan kukuruz.
Ko je to uradio?
- To je pitanje za nadležne institucije. Ko god da je to uradio izvršio je akt bioterorizma.
Srbija je do sada odolevala pritiscima?
- Srbija ima pet miliona hektara poljoprivrednih površina, odnosno četiri miliona hektara obradivih površina, i sa sedam miliona stanovnika ne vidim razlog zbog čega bismo mi morali da gajimo GMO biljke.
Uništili fabrike traktora i kombajnaEventualni ulazak Srbije u Svetsku trgovinsku organizaciju zahtevaće da se dozvoli promet GMO hrane. Profesor Ševarlić kaže da je ta cena previsoka. |