Dragin zove Tadića i Dačića kao svedoke
Tužilaštvo za organizovani kriminal ima rok od osam dana da odluči o zahtevu odbrane da kao svedoci u slučaju Saše Dragina budu pozvani i saslušani bivši predsednik i premijer Boris Tadić i Mirko Cvetković, bivši vicepremijer Ivica Dačić, kao i ministri Dušan Petrović, Mlađan Dinkić, Diana Dragutinović i Slobodan Milosavljević.
Draginov advokat Nikola Nikolić navodi da se krivično delo zloupotrebe položaja za koje je osumnjičen bivši ministar svodi na njegov uticaj na donošenje Uredbe o prodaji regresiranog mineralnog đubriva iz 2009.
Nikolić ukazuje da je ta uredba inicirana odlukom tadašnjeg državnog vrha i da je njome "omogućeno društvenim preduzećima da participiraju u prodaju ovog đubriva kako bi se tako pomoglo u restrukturiranju Azotare i sačuvala radna mesta i socijalni mir" .
"Predložio sam da se pozove Boris Tadić kao organizator sastanka na kome je dogovoreno donošenje uredbe, Mirko Cvetković kao učesnik i jedan od izvršilaca, Dušan Petrović kao učesnik i izvršilac na nivou koalicionog dogovora, Slobodan Milosavljević, jer je njegovo ministarstvo dalo saglasnost na uredbu, kao i Diana Dragutinović, čiji resor je takođe dao pozitivno mišljenje o uredbi. Zatim, Mlađan Dinkić čije se tadašnje Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja takođe saglasilo, te odgovorno lice u Republičkom odboru za zakonodavstvo, kao i vicepremijer Ivica Dačić, koji je uredbu potpisao", navodi advokat Nikolić.
Draginu je prema nezvaničnim saznanjima, kao osnov za zadržavanje u pritvoru ostao razlog opasnost od ometanja istrage i uticaja na svedoke, iako je saslušano više od 30 osoba.
Tužilaštvo i policija sumnjiče Dragina da je zloupotrebio položaj donošenjem uredbe kojom je dozvoljena preprodaja regresiranog mineralnog đubriva preduzećima koja na to nisu imala pravo, zbog čega je oštećen budžet Srbije za oko pet miliona evra. Postupak se vodi i protiv nekadašnjeg Cvetkovićevog saradnika Zvonimira Nikezića koji je bio konsultant i u Azotari.