Memoari vredniji od zlata?
I posle pet dana od kada je provaljeno u kuću Jovanke Broz na Dedinju nije precizirano šta su neidentifikovani lopovi odneli od imovine udovice Josipa Broza Tita. U izjavi za "Vesti" Bojana Pavlović- Sarić, pravni zastupnik Brozove, kaže da su odneti "novac, nakit, vredna skulptura i važni papiri", bez preciziranja o kojoj ukupnoj vrednosti se radi.
Prema poslednjim spekulacijama, cilj provale nisu bile dragocenosti, već memoari koje Jovanka vodi decenijama i u kojima svedoči o mnogim važnim događajima, kompromitujućim za bivše moćnike i njihove naslednike. Da li su važni papiri zapravo memoari Titove supruge, advokat nije mogao da potvrdi.
- To ne mogu da kažem, jer znam samo ono što mi je rekla Jovanka Broz, a ona mi je saopštila da se radi o "važnim papirima" - odgovara Bojana
Pavlović-Sarić.
I dok policija ne otkriva detalje, provala na Dedinju dobija i novu, političku, dimenziju, pa se tako u pojedinim beogradskim medijima tvrdi da je provalnik bio dobro upoznat sa svim navikama Jovanke Broz, kad je sama u kući i gde se šta nalazi, te da je obijen pisaći sto na kojem ona, iako u podmaklim godinama, gotovo svakodnevno piše. Deo njenih spisa je nestao, ali je Brozova, svesna da je pod prismotrom, sve zapisivala u više
primeraka, tako da je duplikat odnetog spisa sačuvan.
Ko bi bio zainteresovan da se dokopa zapisa žene koja je dugo godina bila mnogo više od supruge prvog čoveka SFRJ? To bi, navodno, mogli biti bivši visoki funkcioneri SFRJ, kao i njihovi potomci koji se plaše bruke i javne diskreditacije, posebno oni koji su učestvovali u progonu udovice i otuđivanju Titove zaostavštine.
Izvori "Vesti" bliski udovici Josipa Broza kažu da se radi o običnim kriminalcima koji su se ponadali da bi u vili na Dedinju mogli našći zlato i novac, ali da se nisu ovajdili. Dugogodišnji istraživač Titovog života i nasleđa Pero Simić smatra da priča o potrazi za memoarima ne deluje uverljivo.
- Mislim da ta tvrdnja da je sve izrežirano da bi se ukrali memoari ne drži vodu, jer se sve vreme tvrdi da u toj kući nema nikakvih dragocenosti, da je Jovanka Broz oterana nakon Titove smrti sa svega dve-tri stvari na njoj. Nije uverljivo ni to da je neko provalio samo da bi tragao za memoarima. Prvo, to bi mogao biti neko ko bi bio pogođen sadržajem tih memoara, a to su bivši i sadašnji uticajni ljudi. A postavlja se pitanje zašto bi se oni koristili takvim načinom kada bi mogli mnogo efikasnijim sredstvima da dođu do tih spisa. Malo je to, po mom mišljenju, nategnuta priča da bi se skrenula priča sa nečeg drugog, a pažnja javnosti usmerila na Titovu udovicu - kaže Simić za "Vesti".
Podsećamo da policija do sada nije potvrdila krađu, iako je obavila uviđaj nakon poziva obezbeđenja koje je u nedelju uveče dolaskom na posao ustanovilo da je u kuću provaljeno.
- Jedan ili više izvršilaca, za sada još ne znamo tačno, preskočili su ogradu i došli do podrumskih prostorija. Zatim su upotrebom fizičke snage otvorili dvoja vrata, odakle, koliko mi znamo, nisu odneli ništa - izjavio je tada Uglješa Stešević iz Uprave kriminalističke policije.
Čeka se otvaranje trezoraCela priča oko provale u vilu, koja je data na korišćenje Jovanki Broz, poklopila se probuđenim interesovanjem javnosti oko nasleđa Josipa Broza Tita. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je početkom februra dao je dozvolu da se otvore trezori u Narodnoj banci Srbije u kojima je nekadašnje Predsedništvo SFRJ pohranilo dragocenosti dragocenosti koje su ostale posle smrti Josipa Broza Tita. Za sada se čeka da Prvi osnovni sud u Beogradu, pred kojim se vodi ostavinska rasprava, odredi datum kada će sefovi biti otvoreni. Prethodno će se potražiti spiskovi stvari koji su tu ostavljeni, da bi nakon otvaranja moglo da bude izvršeno upoređenje. Ispred Nikolićevog kabineta otvaranju trezora prisustvovaće njegov savetnik Oliver Antić.
Zapisi poklonjeni Indiri Gandi?I pre 30 godina kružila je priča da Jovanka Broz piše memoare koji su kompromitujući za tadašnje jugoslovensko rukovodstvo, pa i za samog Tita. Za tim memoarima su tada tragali sve tajne službe bivših jugoslovenskih republika, i neke strane službe, a ona ih je, navodno, poklonila Indiri Gandi.
Državna rezidencija Vila u elitnom beogradskom naselju Dedinje u kojoj živi Jovanka Broz, nalazi se u Bulevaru oktobarske revolucije 76 i vlasništvo je države Srbije. Kuća nije nacionalizovana ni konfiskovana, već je to, kako tvrdi bivši advokat Titove udovice Toma Fila, zgrada koju je Srbija otkupila od vlasnika koji nije imao naslednike i pred smrt je prodao državi. Ova vila bila je partijska i državna rezidencija u kojoj su odsedali državnici i komunistički funkcioneri stranih zemalja. Jovanka Broz je tri meseca posle Titove smrti izbačena iz zajedničke rezidencije bez ličnih dokumenata, odeće i fotografija i sve do pre nekoliko godina nije posedovala ni pasoš. |