Dijalog o novim srpskim institucijama
U Briselu je nastavljena runda dijaloga Dačić-Ešton-Tači, čija je glavna tema sever Kosova i uspostavljanje novih srpskih institucija, uz povlačenje neposrednog prisustva Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i pravosuđa, rekli su izvori Evropske komisije.
Po rečima portparolke Ketrin Ešton Maje Kocijančič, razgovori su nastavljeni "u cilju nromalziacije odnosa Beograda i Prištine".
Dačić i Tači su se potom konsultovali sa svojim saradnicima i, kako je rečeno, ostali su u vezi i nastavili raspravu oko ključne teme kosovskog severa i srpskih institucija na Kosovu koje bi bile uklopljene u sistem vlasti u Prištini.
Te srpske institucije u sklopu zajednice srpskih opština, kako je predočio Dačić, ostale bi povezane i s Beogradom, a Tači je rekao da je cilj da "kosovski Srbi budu uklopljeni u institucije Kosova".
Stav je Srbije da bi se autonomijom srpskih zajednica na Kosovu obezbedilo delovanje prelaznih vlasti u Prištini na teritoriji celog Kosova, što je u skladu s rezolucijom 1244 SB UN, a što znači da se ne dira u konačni status Kosova i u Prištini jednostrano proglašenu nezavisnost, koju ne priznaju Srbija i brojne članice UN.
U Briselu su se 19. februara predveče takođe sastali srpski premijer Dačić i zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Filip Riker.
Američki državni sekretar Džon Keri je prošle nedelje razgovarao s Ketrin Ešton i pružio snažnu podršku naporima visoke predstavnice EU da "približi dve strane i izdejstvuje konačno rešenje… za i dalje postojeće izazove vezane za Srbiju i Kosovo".
Tači je uoči susreta izjavio da je cilj da se "kosovski Srbi uključe u kosovske institucije" i rekao da cilj dijaloga nije da Priština i Beograd "poraze jedan drugog, već da se nađe nagodba" za otvorena pitanja.