Dečane nema ko da brani?
Prošla su četiri dana od kada su albanski ekstremisti pokušali upad na imanje manastira Visoki Dečani, u čemu su ih sprečili italijanski pripadnici Kfora, a domaća javnost i dalje ne zna da li je na ovaj vandalski čin reagovala Nacionalna kancelarija za saradnju sa Uneskom ili Zorica Tomić, ambasador Srbije pri misiji Uneska u Parizu.
Manastir Visoki Dečani jedan je od pet srpskih manastira i tri crkve iz Srednjeg veka koje se nalaze na listi svetske baštine Uneska (Organizacije UN za prosvetu, nauku i kulturu) i pripada osim srpskoj i svetskoj kulturnoj baštini, pa je za očekivati da se povodom ovog poslednjeg incidenta alarmira i nadležna organizacija UN-a.
U želji da proverimo da li je reakcija bilo, a da su možda medijima promakle, saznali smo da ne postoji sajt naše misije pri Unesku (u izradi je), dok birokratizovana procedura za dobijanje izjava onemogućava javnost da dođu do blagovremenih informacija.
Ambasadorka Zorica Tomić nam je poručila da bi ona rado dala izjavu, ali da je to nemoguće bez saglasnosti centrale u Beogradu. Na drugoj strani, u Ministarstvu spoljnih poslova tražili su da zahtev prosledimo putem elektronske pošte, a odgovor do zaključenja današnjeg izdanja "Vesti" nismo dobili.
Godišnje 200.000 dolaraTrivo Inđić upozorava da Srbija godišnje plaća članarinu Unesku 200.000 dolara, ali da ništa za te pare ne koristi što ova organizacija nudi državama članicama. |
Izostala je i izjava generalnog sekretara Nacionalne komisije za saradnju sa Uneskom Jasne Zrnović, pa se logično nametnulo pitanje šta ove dve institucije zapravo rade? Takođe, ostalo je nejasno ume li srpska država da na pravi način reaguje i zaštiti svoje kulturno i nacionalno blago, pogotovu ako se zna da smo za ambasadorku čuli tek kad se podigla prašina oko velikih izdataka za njenu rezidenciju u Parizu, dok o učinku pomenute Komisije godinama nema nikakvog traga?
- Prisutan je jedan sveopšti nehat, neznanje i neodgovornost prema spomenicima koji su na listi svetske kulturne baštine, ali i u odnosu na naše obaveze i prema samom Unesku, jer mi treba da ih o stanju kulturnog nasleđa obaveštavamo svake godine - upozorava bivši predsednik Komisije Trivo Inđić.
On je još u avgustu prošle godine podneo ostavku na mesto predsednika Nacionalne komisije, ali ga iz kabineta predsednika vlade nisu udostojili ni odgovora da je ostavka prihvaćena.