Albanci traže ista prava kao Srbi na KiM?!
Više hiljada Albanaca zatrazilo je danas na protestu u Bujanovcu da vlasti uklone spomenik koji je Žandarmerija krajem prošle godine podigla svojim poginulim pripadnicima kod sela Lučane, nedaleko od Bujanovca.
Na protestnom skupu građanima su se obratili lider Pokreta za demokratski progres Jonuz Musliu, predsednik opštine Bujanovac Nagip Arifi, predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa i lider Partije za demokratsko delovanje Riza Haljimi.
Govornici su naveli da je "spomenik Žandarmerije u Lučanu provokacija, da Srbija ne poštuje amnestiju boraca Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe, kao i da srpske vlasti ne traže dijalog sa Albancima već provokacije".
Na protestu, koji je završen bez incidenata, pročitana je i Deklaracija koju je skupština svih albanskih odbornika iz Preševa, Bujanovca i Medveđe usvojila 12. januara u Preševu, u kojoj se, između ostalog, traži i reciprocitet u pravima za Albance u odnosu na prava koja imaju Srbi na Kosovu i Metohiji.
Najavljeno je i da će, ako srpske vlasti ne uvaže zahtev za uklanjanje spomenika Žandarmerije kod Lučana, taj zahtev biti upućen i sudu za ljudska prava u Strazburu.
Jonuz Musliu je, posle protesta, za medije koji izveštavaju na srpskom jeziku rekao da je "postavljanje spomenika Žandarmerije kod Lučana provokacija, jer e spomenik podignut u mestu gde žive Albanci, kao i da spomenik poginulim pripadnicima OVPMB, koji je uz pomoć Žandarmerije uklonjen 20. januara ove godine iz Preševa treba da bude vraćen u centar" tog mesta.
Haljimi: Spoemnik Đinđićevim ubicama
"Kod albanskog stanovništva postoji veliko negodovanje zbog spomenika Žandarmerije, koje taj spomenik ne doživljava samo kao provokaciju nego i kao pretnju", kazao je Riza Haljimi.
On je naveo da je "među pripadnicima specijalne policije bilo i onih koji su ubili premijera (Zorana Đinđića) ove države". |
"Ni 13 godina nakon završetka sukoba Albanci (u Bujanovcu i Preševu) nemaju nikakva prava. Srbija ima samo jezik sile i vojske, a mi mislimo da je vreme sile završeno i da je sada vreme za jezik ekonomije i prava", kazao je Musliu.
Spomenik poginulim pripadnicima Žandarmerije pored puta Lučane - Dobrosin, koji izgleda kao veliki pravoslavni krst, od postavljanja je prekriven najlonom, a pored njega stalno dežuraju pripadnici Žandarmerije, uz jedno borbeno vozilo.
Sukob između OVPMB i srpskih združenih snaga bezbednosti, čiji spomenici podižu tenzije poslednjih nekoliko meseci, počeo je 21. novembra 2000. godine, a završen 31. maja 2001. godine, na teritoriji opština Preševo, Bujanovac i Medveđa u kojima živi albansko stanovništvo.