Hapse i Đelića?
Srpska napredna stranka je povodom novootkrivenih malverzacija u aferi Kolubara optužila visokog funkcionera Demokratske stranke Božidara Đelića za razaranje Srbije pljačkama i privatizacijama, nametnuvši u javnosti pitanje da li je bivši potpredsednik vlade i ministar u više mandata mogao da bude sledeći na spisku bivših državnih funkcionera koji će se naći iza rešetaka.
Do sukoba Đelića i naprednjaka došlo je pošto je on negirao da je bivšem članu Upravnog odbora Elektroprivrede Radoslavu Savatijeviću isplaćena milionska suma za kuću u Vreocima pre više od dve godine, mada je pitanje da li će uopšte biti srušena zbog širenja rudarskog basena Kolubara, jer nije u prvoj zoni eksproprijacije za proširenje rudnika.
Savatijević, hapšen zbog malverzacija u Kolubari i Putevima Srbije i pušten uz kauciju od 250.000 evra, potpisao je 5. februara 2010. ugovor sa Kolubarom da mu država za kuću u Vreocima isplati čak 3.385.540 evra. Potpis se nije ni osušio, a plaćeno mu je 1,2 miliona evra, odnosno trećina ukupne sume. U Kolubari kruži priča da je dva dana uoči potpisivanja ugovora tadašnji generalni direktor, funkcioner DS-a Nebojša Ćeran potpisao izmene uputstva o otkupu nekretnina da bi Savatijeviću omogućio hitnu isplatu para. Reč je o vili nadomak Lazarevca, ali je njena tržišna vrednost daleko manja i prema procenama ne vredi više od 300.000 evra.
Generalni direktor Kolubare Milorad Grčić pozvao nadležne da pokrenu istragu, istakavši da je Savatijeviću isplaćen ogroman novac, iako se 99 odsto kuće neće rušiti, jer je tek na 900 metara od granice prioriteta za eksproprijaciju. Dokumentaciju o ovom slučaju predao je Birou za borbu protiv korupcije.
Sumnjiva pričaPotpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je da očekuje pomak u istrazi o poslovanju rudarskog basena Kolubara.
Vila na rentiranjeBožidar Đelić je francuski đak, a u Srbiju je došao 2001, uskočivši u vladu DOS-a kao ministar finansija i ekonomije. Njegove nekretnine su mediji procenili na milion i po evra, a samo kuća na Senjaku, kupljena 2005, koju rentira za 4.500 evra, plaćena je 685.000. Radikali su ga nazvali "vojvoda od Meridijan banke", navodeći da ima akcije u banci od 11 miliona evra, a on je priznao da ima 73.000 evra ušteđevine i skoro 100 odsto vlasništva u investicionom preduzeću registrovanom u Holandiji. Tvrdio je da ništa nije zaradio od politike. |
Savatijević koga su novinari pronašli u pomenutoj seoskoj vili kaže da je "sve po zakonu" i da ništa nije "muvao", jer iste cene važe i za "sve u Vreocima". Mućke demantuje i Ćeran koji tvrdi da pomenuta kuća "nije dvorac izvan zone eksproprijacije". Nijedan od njih dvojice, međutim ne pominje visinu isplaćene sume, što je javno učinio samo Božidar Đelić.
- Nije tačno da je Radoslavu Savatijeviću isplaćeno 1,2 miliona evra za kuću u Vreocima - rekao je Đelić koga su naprednjaci odmah pozvali da dođe u njihovu stranku po dokumentaciju koja "dokazuje da je lažov".
- Ne iznenađuje što Đelić javno govori neistine, jer je jedan od najvećih prevaranata u ovom delu Evrope koji je ekonomski razorio Srbiju, učestvujući u pljačkama i privatizacijama - poručuje SNS.
Naprednjaci Đelića prozivaju da objasni kako je od tetkinog kauča (na kome je navodno spavao kada je došao u Srbiju) stigao do 11 miliona evra u Meridijan banci i koje je medije kupovao po Srbiji dok je bio potpredsednik Vlade.
Sartid na dušiU vreme prodaje železare Sartid, Božidar Đelić je bio ministar finansija i nedavno je saslušavan vezano za tu aferu, u svojstvu građanina. O tome nije hteo da govori, jer kako kaže, tako su mu rekli u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
DS se osipaBožidar Đelić je jedan od prvih koji je posle đurđevdanskih izbora u državi stao uz sadašnjeg lidera Dragana Đilasa. DS je napustio Goran Vesić, jedan od najbližih saradnika pokojnog premijera Zorana Đinđića, obrazloživši da stranka "nema politički program, ideju i viziju".
Vreoci kao Monte KarloMinistarka energetike Zorana Mihajlović je rekla da je neverovatno što je Savatijevićeva kuća u Vreocima procenjena na 3,4 miliona evra, a da mu je odmah isplaćeno 1,2 miliona evra na osnovu uputstva koje potpisao prethodni direktor Kolubare, Nebojša Ćeran. |