KiM: Dogovori se ne primenjuju
Premijeri Srbije i Kosova, Ivica Dačić i Hašim Tači, dogovorili su još dva sastanka sa visokim predstavnikom EU Ketrin Ešton u Briselu, kako bi se do 15. marta i odluke Evropskog saveta o datumu postigao dogovor oko svih pitanja iz kosovsko-evropske agende Beograda, saznaju “Večernje novosti”.
Dačić i Tači trebalo bi da se sretnu sredinom februara i početkom marta, a na dnevnom redu su tri važne teme: paralelizam institucija, oficiri za vezu i zaokruživanje implementacije integrisanog upravljanja prelazima (IBM).
Srbi strahuju od primene briselskog dogovoraZamenik direktora Kancelarije "Postoji strah i indicija da bi dogovor o naplati PDV-a i akciza mogao da bude zloupotrebljen od strane Albanaca, kako bi oni što više nadležnost prigrabili za sebe i na taj način zaokružili nezavisnost Kosova", kazao je Pantić gostujući na Radio-televiziji Srbiji. Pantić navodi da zbog toga odbornici četiri srpske opštine na severu Kosova traže susret sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem i premijerom Ivicom Dačićem, kako bi im se pojasnili detalji dogovora iz Brisela. "Iskustvo nam pokazuje da su i Albanci i međunarodna zajednica sve dogovore postignute u Briselu tumačili kako to njima odgovara", kazao je Pantić. On je rekao da strahuje da bi razvoj situacije i primena dogovora iz Brisela mogla da dovede do toga da međunarodna zajednica zaključi
|
Do tada, na terenu, moraju dosledno da budu primenjeni i svi ostali sporazumi, jer je i jednu i drugu stranu na to upozorio Brisel. Beograd je, kako novinari sazanju u Vladi, uložio protest što se sporazum o regionalnom predstavljanju Prištine ne primenjuje onako kako je dogovoreno. Tačnije, što se “ignoriše” fusnota o statusnoj neutralnosti, koja mora da ide uz naziv Kosovo.
Poslednji takav slučaj desio se u Berlinu, na sastanku ministara poljoprivrede u okviru 78. Međunarodnog sajma “Zelena nedelja”. Naša delegacija odustala je od sastanka jer je Kosovo prijavilo svoje učešće bez fusnote, a Nemačka je pristala da prištinsku delegaciju tretira kao “Republiku Kosovo”.
- Vlada Srbije dala je tačne instrukcije svim našim zvaničnicima koji prisustvuju skupovima na kojima se pojavljuju i predstavnici Prištine. Ukoliko uz Kosovo u dokumentima nije navedena i fusnota, dužni su da napuste skup i ulože protest organizatorima - kaže za “Večernje novosti” Milivoje Mihajlović, šef vladine Kancelarije za medije.
Oliver Ivanović, bivši državni sekretar u Ministarstvu za KiM, kaže za “Novosti” da Srbija mora da bude dosledna u primeni sporazuma o fusnoti, inače će se ona u suprotnom zaista vrlo brzo “istopiti”:
- Očigledno je da se Priština ponaša disciplinovano samo kada je reč o sporazumima koji njoj odgovaraju, kao što je razmena matičnih knjiga, katastra i verifikacija univerzitetskih diploma. A ignorišu stvari na kojima insistira Beograd - objašnjava Ivanović.
Priština sada pokušava da “obori” i poslednji sporazum koji je postignut oko IBM, odnosno oko naplate carina i dažbina na prelazima. Iako je u Briselu utanačeno da pare idu u poseban fond kojim će rukovoditi EU, Priština šalje signale da će se prihodi slivati u kosovski budžet, odnosno u Razvojni fond za sever Kosova.
- Ukoliko se to desi, mi više nemamo nikakvu obavezu da taj sporazum poštujemo. Očekujemo da EU uskoro napravi pravilnik koji će definisati sve detalje. U tom posebnom fondu treba da budu predstavnici Srba sa severa, prištinskih institucija i EU - rekao je Aleksandar Vulin, direktora Kancelarije za KiM.