"Srbija drži kočnicu u UN i tako ce biti decenijama"
Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da je članstvo u UN jedini motiv zbog koga bi Priština bila spremna da razgovara o statusu Kosova.
"Članstvo u UN je jedna od retkih stavri koje Priština danas ne može da dobije. Skoro sve drugo mogu da dobiju. Zato sam rekao da možemo da razgovramo o stolici u UN. Ali da vidimo šta je prelog za konačno rešenje", rekaoje Dačić u intervjuu za beograsku Politiku.
Premijer je podsetio da status Kosova nije rešen sve dok Priština ne dobije status države članice u UN, te da "Srbija drži kočnicu UN i da će to tako biti decenijama", rekao je Dačić.
Na pitanje šta bi Srbija dobila zauzvrat, Dačić je odgovrio da to ne može da kaže. "Ne mogu to da vam kažem, vi niste (premijer Kosova) Hašim Tači", kazao je on.
"Dogovor koji je postignut o naplati dažbina na administrativnim prelazima je prvi važan korak ka uspotavljanju autonimje Srba na Kosovu jer je osnova svake autonimije i finansijska", kazao je Dačić i podsetio da će novac ići u poseban fond namenjen isključivo razvoju severa.
"Izbori mogu da budu i sutra, ali to nije naš cilj"Upitan da li može da tvrdi da neće biti vanrednih izbora u Srbiji, Dačić je rekao da u tom slučaju ne bi mogao da bude ostvaren njegov i cilj lidera Srpske napredne stranke Aleksandra Vučića - da se "Svako ko se bavi poltikom mora biti spreman na to da izbori mogu da se dese sutra, ali to nije naš cilj. Ako nema šanse da uspemo u onome što hoćemo, ako postoje zastoji u reformama, preprke u tome da |
On je dodao da će srpski predstavnik u tom fondu, koji će formirati EU, moći da blokira svaku odluku. Na pitanje da li autonomija može da bude samo u okviru nezavisne države, Dačić je rekao da je u "igru ušao u drugom poluvremenu", i da se nalazimo u fazi realizacije sporazuma, pa i nekih koji su ranije definsali Kosovo kao posebnu carnsku teritoriju.
Dodao je i CEFTA sporazum potpisan tako da je Kosovo posebna carinska teritorija.
"Ja to sigurno nisam uradio, takođe nisam definisao da će na administrativnim prelazima biti carinici", kazao je premijer. Dačić je rekao da predlog da se formira zajednica srpskih opština nije priznanje nezavisnosti Kosova, nego organizacija vlasti na toj teritoriji koja je definisana i Rezolucijom 1244.
Prema rečima Dačića, neće biti demotaže niti ukidanja instiucija.
"Ako uopšte budemo postigli dogovor to bi trebalo da bude transforamcija tih institucija i one bi trebalo da imaju sistem specijalnih veza sa Beogradom. Sa druge strane, ako ne bude dogovora, mi sigurno nećemo ukidati neke instiucije, jer nema drugih", dodao je on i naveo da Srbija neće izbaciti te institucije iz svog sistema, ukoliko se ne reši pitanje kakve se institucije formiraju.
"Sve ono što dogovorimo u smislu tih nadležnosti trebalo bi Ustavnim zakonom da se uvede u pravni sistem Srbije što se neće dopasti Prištini", kazao je Dačić.
Upitan da li postoje dve politike - ona koju zastupa predsednik i ona koju vodi Vlada, Dačih je odgovorio odrečno i dodao da postoje samo različite nadležnosti.
Premijer je napomenuo da je predsednik Srbije Tomislav Nikolić "teška srca pristao" da promeni neke odredbe u platformi o Kosovu.
"On (Nikolić) je suštinski tu u pravu. U pravu je kada kaže da je potrebno voditi razgovore o svemu i da ništa nije dogovoreno dok sve nije dogovoreno. I da u tom smislu ti tehnički razgovori rešavaju neka pitanja, a indirektno potvrđuju kosovsku nezavisnosti. Slažem se sa tim, ali to je teza koju možete imati na po četku razgovora. Ne možemo sada da idemo sa tim. Već smo mnoge stvari prihvatili
parcijalno, od Rezolucije 1244 pa na dalje", naveo je Dačić.