Stolica za Kosovo u UN rizičan potez
Ako bi Srbija pristala da Kosovo dobije makar i status posmatrača u Generalnoj skupštini UN, to bi bio veoma riskantan potez koji bi južnu pokrajinu mogao da dovede na korak do državnosti, pišu beogradske Večernje novosti.
Na to upozoravaju spoljnopolitički analitičari i opozicioni prvaci, posle iznenadnog stava premijera Ivice Dačića da je spreman da priča čak i o stolici Kosova na Ist Riveru.
Predsednik Vlade je u izjavi za Večernje novosti dodatno pojasnio svoje viđenje:
"Nećemo se saglasiti da Kosovo dobije stolicu u UN, osim ako to ne bude kruna sveobuhvatnog političkog rešenja koje je u skladu sa srpskim nacionalnim i državnim interesima. Nikada neću potpisati nezavisnost Kosova, niti ću Prištini dati bilo kakav atribut državnosti", kaže premijer Dačić, ne želeći da otkriva da li je u pozadini ovog manevra njegova stara ideja o podeli pokrajine.
Čepurin: Podržaćemo šta Srbija prihvati
"Rezolucija Skupštine o osnovnim principima za političke razgovore sa Prištinom daće novi podsticaj dijalogu koji se odvija uz posredovanje", izjavio je ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin.
|
Bivši ambasador Srbije u Berlinu Ognjen Pribićević upravo smatra da Dačić izjavama o stolici u UN testira međunarodnu zajednicu.
"On opipava puls Zapada želeći da vidi da li tamo ima raspoloženih za priču o podeli kao krajnjem ishodu pregovora. Ali, mislim da ta opcija ne odgovara ni zapadnim državama, pošto otvara i pitanje podele Bosne i Hercegovine, Makedonije...", objasnio je Pribićević.
Nekadašnji ambasador u UN Pavle Jevremović podseća da je dosadašnji status KiM na Ist Riveru bio vezan za Unmik, a da bi čak i davanje statusa posmatrača u Generalnoj skupštini UN Prištini donelo međunarodnu verifikaciju.
"Hipotetički, ako bi Beograd pristao da Kosovo dobije status države nečlanice, koji imaju Vatikan i Palestina, to bi bilo predsoblje na putu do pune državnosti. Sa te pozicije Priština bi imala pravo da predloži i rezoluciju za punopravno članstvo u UN", navodi Jevremović.
Slobodan Samardžić, potpredsednik DSS, koja je javno zatražila ostavku premijera Ivice Dačića, kaže za Večernje novosti da oni neće formalno u Skupštini pokrenuti incijativu za smenu Dačića.
"To je složena operacija, pošto bi se istovremeno glasalo i o poverenju Vladi. Ali, bitno je da smo upozorili na Dačićeve kapitulantske poteze. Pričom da je spreman da ponudi Prištini i stolicu u UN on daje signal da je Beograd spreman da prizna nezavisnost Kosova. Srbija zauzvrat ne bi dobila ništa, ali bi Dačić dobio podršku EU za spostvenu vlast.
I Srpska radikalna stranka ocenila je da ”Dačićeva javna ponuda da južna srpska pokrajina dobije stolicu u UN predstavlja brutalno kršenje Ustava Srbije. Istovremeno, premijer Kosova Hašim Tači odbacio je mogućnost uspostavljanja autonomije za Srbe na severu u zamenu za podršku Srbije za članstvo Kosova u UN.