Lekari: Testovi na hlamidiju u Srbiji daju lažne rezultate!
Tim medicinskih stručnjaka iz Kragujevca je, na osnovu istraživanja koje je prvi put obavljeno u Srbiji, zaključio da standardna metoda otkrivanja hlamidije, kao jednog od glavnih uzročnika ženskog steriliteta, u velikom procentu daje lažne rezultate.
Prema rečima prof. dr Predraga Sazdanovića, od Republičke stručne komisije za vantelesnu oplodnju Ministarstva zdravlja zatraženo je da se u našim zdravstvenim ustanovama ova polna bolest testira na uzorku krvi, a ne brisom sa grlića materice, čime bi pacijenti i doktori uštedeli vreme u lečenju steriliteta, a država novac.
- Testirali smo 120 pacijentkinja koje imaju problema sa neplodnošću. Prisutnost hlamidije u brisu sa grlića materice je bila od osam do 10 odsto. Kada smo ponovili testiranje imunološkom metodom iz seruma krvi došli smo do podatka da je hlamidije bilo u čak 36 odsto slučajeva ili četiri puta više - kaže za Alo! dr Sazdanović, ginekolog akušer Kliničkog centra u Kragujevcu.
Krivac za sterilitetHlamidija je poznata kao tiha polna bolest jer se često dešava da simptomi izostanu iako je ona jedan od najvećih uzročnika zapaljenskih procesa u maloj karlici. Krivac je za zapušenost jajovoda i učestale spontane pobačaje. U ukupnom ženskom sterilitetu ova dva faktora učestvuju sa 40 odsto. |
Ovim rezultatima istraživanja naučnog tima u kojem su bili i stručnjaci Instituta za javno zdravlje sa dr Dejanom Baskićem na čelu stavili su pod "ozbiljnu sumnju tačnost metode koja je decenijama standardna u Srbiji".
Lekari ukazuju da u Srbiji ima oko 200.000 osoba koje su kandidati za vantelesnu oplodnju ili neki drugi vid lečenja steriliteta i da parovi ovako gube dragoceno vreme u lečenju steriliteta ili već postojeću trudnoću dovode u rizik.
- Kod svake druge pacijentkinje koja je imala spontani pobačaj nađena je hlamidija u serumu, ali ne i u brisu sa grlića materice. Tražimo od Republičke stručne komisije za vantelesnu oplodnju da izmeni proceduru. U lečenju steriliteta od prve posete lekaru do inseminacije prođe od tri do šest meseci. S lažnim rezultatima se jednostavno luta i radi se u visokom procentu uzaludan posao. Ova metoda već je standardna u visokospecijalizovanim ustanovama za lečenje neplodnosti u Mariboru, Kopenhagenu i Briselu - ukazuje dr Sazdanović.