Pajtić: Gašenje RBV zbog političkih pritisaka
Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je da je do odustajanja od dokapitalizacije Razvojne banke Vojvodine (RBV) i kasnije odluke o gašenju te banke došlo zbog političkih pritisaka i posledica tih pritisaka.
Pajtić je u intervjuu za novosadski Dnevnik naveo da opstanak RBV nije bio interes nove republičke vlasti i zapitao kako je moguće da se istovremno s gašenjem ove banke Vlada Srbije odlučila na dokapitalizaciju Komercijalne banke za koju je izdvojila sto miliona evra u gotovini.
Prema njegovim rečima, pokrajinska vlada je u takvoj situaciji uspela da se izbori za to da se formira Razvojni fond Vojvodine koji će preuzeti imovinu i potraživanja RBV u vrednosti od najmanje 18 milijardi dinara.
"Neki umislili da su Ilija Čvorović"Na pitanje da li se može desiti da i Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine doživi istu sudbinu kao RBV, Pajtić je rekao da je u ovoj zemlji "prevelik broj ljudi koji su umislili da su Ilija Čvorović, i koji vide zaveru i protivzakonito ponašanje na svakom koraku". |
Na taj način će, kako je rekao, biti sačuvana sredstva koja je Pokrajina ulagala u RBV, a novi Fond će, po još povoljnijim uslovima moći da podstiče razvoj privrede, poljoprivrede, investicije i otvaranje novih radnih mesta.
"Odustali smo od dokapitalizacije RBV zato što ni jedna banka na svetu ne može da izdrži takve pritiske, odnosno to da resorni ministar u parlamentu proziva i kritikuje njene deponente, pri čemu su ti deponenti službena tajna te banke", rekao je Pajtić.
Ocenio je, da je zanimljivo da isti oni koji napadaju RBV istovremeno ulaze u dokapitalizaciju republičke Komercijalne banke, gde upumpavaju sto miliona evra.
Govoreći o razlozima zbog kojih je Pokrajina odlučila da preuzme Metals banku pre nekoliko godina i preimenuje je u Razvojnu banku Vojvodine, Pajtić je rekao da je u dogovoru sa tadašnjim guvernerom i državnim vrhom doneta takva odluka jer bi njeno propadanje za posledicu imalo gubitak desetina hiljada radnih mesta u Vojvodini i
pucanje finansijskog sistema u zemlji.
"Mi smo u procesu saniranja RBV imali saradnju sa prethodnom republičkom vladom. Nažalost, u Srbiji kako se promeni vlada, tako se menja i državni interes i počinje sve od nule. A izgleda da se interesi nove vlade u velikoj meri svode na potiranje svega što je radila prethodna, pa je to bio slučaj i sa RBV", ocenio je Pajtić.
Prema njegovim rečima, Pokrajini ništa drugo nije preostalo pod takvim pritiscima nego da odustane od dokapitalizacije i sačuva sredstva koja je investirala u RBV osnivanjem Razvojnog fonda Vojvodine.