"Pravda za Srbe nije zadovoljena"
Zločini su zaista počinjeni u ”Oluji” i svojim obraćanjem javnosti hteo sam da uvažim patnje žrtava, objašnjava u intervjuu za ”Novosti” glavni haški tužilac Serž Bramerc svoju odluku da javno komentariše nedavne presude Tribunala koje su žestoko uznemirile javnost u Srbiji, ali i mnoge u svetu koji sada dovode pod znak pitanja međunarodnu pravdu.
Iako obično ne komentariše javno presude, Serž Bramerc je u ovom slučaju to uradio. Na pitanje zašto se sada oglasio, rekao je da je hteo da uvaži patnje žrtava, jer je "realnost takva da su zločini zaista počinjeni i u očima žrtava i njihovih porodica pravda nije zadovoljena".
- Okolnosti ove presude, naročito oštar ton i sadržaj dvaju izdvojenih mišljenja, jesu neobični. Konačno, hteo sam da podstaknem domaće pravosudne organe da nastave istrage i gonjenje zločina počinjenih pre i posle akcije ”Oluja”, kao i da izrazim svoju spremnost da im pomognemo, tako što ćemo im ustupiti informacije iz naših baza podataka, istakao je Bramerc.
Uprkos tome što kaže da razume emotivne reakcije iz Srbije - izazvane puštanjem na
(Ipak) Očekujem nastavak saradnje- Tokom godina smo uspostavili efikasne kanale saradnje s vlastima u Srbiji. Kako sam naveo u našem izveštaju Savetu bezbednosti, ta saradnja će ostati važna u kontekstu naših poslednjih suđenja. Na osnovu mojih nedavnih razgovora sa srpskim zvaničnicima, verujem da će se ta saradnja nastaviti, odgovorio je Bramerc na pitanje šta za njega konkretno znači odluka Beograda da odnose s Hagom spusti na tehnički nivo. |
slobodu Ante Gotovine, Mladena Markača i Ramuša Haradinaja i izricanjem doživotne robije za Zdravka Tolimira - glavni tužilac kaže da će biti veoma teško nešto promeniti. On se ne izjašnjava o tome da li sud radi nepristrasno i kakva mu je budućnost. Samo tvrdi da njegova kancelarija radi bez ikakavih spoljnih političkih uticaja.
"Tokom celog žalbenog postupka u ”predmetu Gotovina” objašnjavali smo Žalbenom veću zašto smatramo da ima dovoljno dokaza da bi se potvrdila jednoglasna prvostepena presuda Sudskog veća. Činjenica da je žalbenu presudu doneo minimalan broj sudija koji je potreban za većinu, kao i da je ona bila propraćena jakim izdvojenim mišljenjima, verovatno je doprinela negativnoj percepciji kod mnogih u Srbiji. Treba da imamo na umu da je mandat Tribunala da utvrdi odgovornost pojedinca za zločine počinjene tokom oružanog sukoba, a ne odgovornost država za te zločine, niti za iniciranje oružanog sukoba", kaže bramerc za "Novosti".