Vlast i dalje cenzuriše medije
Mediji u Srbiji su u teškom položaju u svim aspektima - finansijski, zbog teške ekonomske situacije, kao i zbog problema slobode rada i pritisaka, piše Danas.
Država se još nije povukla iz medija, a svake godine milioni evra se slivaju u državne medije i medije bliske vlasti, na štetu ostalih na tržištu, ali i nauštrb kvaliteta informacija.
Netransparentno vlasništvo takođe je izvor problema, što je ukazao i slučaj dnevnog lista Pres, koji je prestao da izlazi. Vlasnik Delta holdinga Miroslav Mišković, pre hapšenja i jednomesečnog pritvora zbog sumnje da je učestvovao u malverzacijama, priznao je da je vlasnik ovog lista, koji je potom ugašen. Na sve ove probleme pre više od godinu dana ukazano je i u izveštaju o pritiscima i kontroli medija, koji je sačinio Savet za borbu protiv korupcije. Međutim, tadašnje vlasti su ignorisale ovaj izveštaj, a nova vlada, koja je u koalicionom sporazumu obećavala rešavanje ovog pitanja, još nije ništa učinila.
U izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije ističe se da nisu poznati vlasnici čak 18 od 30 najznačajnijih medija u Srbiji. Razlog za to je, pre svega, prisustvo of-šor kompanija u vlasničkim strukturama medija. Kada je reč njihovom finansiranju, u izveštaju se ističe da vlast preko oglašavanja, koje za privatne emitere i izdavače predstavlja osnovni izvor prihoda, utiče na izveštavanje i uređivačku politiku.
Jelisaveta Vasilić, članica Saveta, kaže za Danas da niko od predstavnika sadašnje vlasti još nije pokazao interesovanje za Izveštaj o kontroli i pritiscima na medije. Predstavnici novinskih udruženja ističu da se problemi u medijima godinama unazad „guraju pod tepih“, kao i da nijedna vlast nije bila spremna da se sa njima suoči.
Ljiljana Smajlović, predsednica Udruženja novinara Srbije, kaže za Danas da je ovo udruženje razočarano što nova vlada nije ispunila obećanje iz koalicionog sporazuma da će razmotriti izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije.
"To je bila poslednja tačka sporazuma, ali za nas je bila prva nada da će se nova vlast prema medijima odnositi drugačije od prethodne. Verica Barać je u tom izveštaju tačno navela kako je vlast poslednjih godina kontrolisala medije, kojim parama i kojim polugama. Nova vlast je pokrenula izmenu zakonske regulative koju je najavila u koalicionom sporazumu, ali borbe protiv cenzure i samocenzure u medijima nema dok ne kažemo otvoreno ko i kako zastrašuje i cenzuriše medije. Voleli bismo da čujemo šta na tu temu misli nova vlast", ističe Smajlovićeva.
Vukašin Obradović, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije, kaže da nova vlast, kao i njeni prethodnici, nije spremna da se suoči sa ovim izveštajem.
"Razlog je jasan. Ukoliko bi se suočili sa ovim problemom, u pitanje bi bio doveden sistem, koji i dalje postoji kada je reč o kontroli i finansiranju medija ", ukazuje Obradović i naglašava da eventualni pokušaj vlasti da reši ove probleme ne sme da se pretvori u okršaj sa nekadašnjim koalicionim partnerima i sadašnjim političkim protivnicima.
"Izveštaj ne sme biti iskorišćen u dnevnopolitičke svrhe, jer mediji u tom slučaju ne bi imali nikakve koristi na duge staze", upozorava Vukašin Obradović.