"Vučić je moćniji od Dačića"
"Vučićeva borba protiv korupcije je politički motivisana akcija koja bi već na jesen sledeće godine mogla dovesti do raspisivanja prevremenih izbora. Ovakav scenario bi mogli da ugroze nejasni učinci započetih procesa, ali i sporovi unutar samih naprednjaka, pre svega na liniji Vučić-Nikolić", izjavio je za Blic Vladimir Gligorov, ekonomista Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije.
On ocenjuje da je racionalno očekivati da se ide na prevremene parlamentarne izvore što pre jer bi naprednjaci, ukoliko to ne učine, do kraja mandata mogli da izgube prednost koju trenutno imaju po osnovu započetih akcija borbe protiv korupcije. Na ruku im, tvrdi, ide i to što će uzdizanje uzdrmane DS trajati još najmanje godinu dana, pa na političkoj sceni nemaju ni približno jaku konkurenciju.
"Takođe, treba imati u vidu i da postoje i sporovi unutar same SNS i neke razlike u viđenjima, manje ili više po svim pitanjima, što može da zakomplikuje stvari", kategoričan je Gligorov.
Na koju vrstu sukoba unutar SNS mislite i koliko je ona ozbiljna?
-Postoji jaz između Vučića i Nikolića u pogledu evropskih integracija. Nikolićeva platforma o Kosovu je totalno drugačije nastrojena od onoga što slušamo od Vučića, a to je da ekonomski ne možemo preživeti bez EU. Ima problema i oko preuzimanja vlasti u Beogradu gde je utisak da Vučić nije toliko zagrejan za tu ideju, dok neki stranački pripadnici imaju ambicije za prevlast u glavnom gradu. Nesuglasica ima i oko Vojvodine, oko saradnje sa DSS-om kome je Nikolić naklonjeniji. Prisutna je i konkurencija između ova dva lidera, jer se ispostavilo da Vučić ima znatno veću popularnost u biračkom telu od predsednika Srbije.
Mlađan Dinkić tvrdi sa smo izbegli bankrot, a vi ocenjujete da nas od njega deli nekoliko koraka?
-Ukoliko se naredne dve godine ne ostvare planirane stope rasta i ne sprovede fiskalna konsolidacija, javlja se problem dodatnog zaduživanja u inostranstvu, što podrazumeva hitan dolazak MMF-a, a sve to je praktično ulazak u proces suočavanja sa dužničkim obavezama, tačnije bankrotstvo.
Da li očekujete da će se na Miroslavu Miškoviću završiti hapšenje ili će ono zahvatiti još neke krupne igrače?
- Ukoliko se krene po svim Miškovićevim poslovima, teško je videti ko će biti izuzet jer je on bio uvezan sa svima, pa i Milanom Bekom jer znamo da su oni zajedno poslovali i u privatizacijama „Novosti”, „C marketa“, tako da se to na neki način mora otvoriti. I to je rizik takvih kampanja jer vi u jednom trenutku morate da stavite tačku pa se postavlja pitanje zašto ste je stavili baš tu. Takve odluke koštaju njihove donosioce.
Da li će Nikolićeva platforma o Kosovu biti kamen spoticanja za dobijanje datuma pregovora?
- Ovom platformom se dovodi u pitanje ceo proces evropskih integracija, čak mi se čini da je Nikolić i spreman na to, što je ozbiljan rizik. Ako bi se išlo na to što on predlaže, a to je da se donese zakon o tome kako bi trebalo da bude unutrašnje uređenje takozvane suštinske autonomije, nastao bi veliki problem u odnosima sa EU i postavilo bi se pitanje nastavka pregovora, a time bi bio zatvoren proces napredovanja Srbije prema EU.
Da li vam ova vlada koliko god da je deklarativno konzervativnija od prethodne i okrenuta Rusiji izgleda više proevropska?
- Do ove platforme Vlada je slala više proevropske signale. Ali ono što se čuje iz kabineta predsednika države od početka septembra do danas ostavlja suprotan utisak i tu se najviše može uočiti nekonzistentnost između vlade i predsednika.
Ko je prvi čovek Vlade, Vučić ili Dačić?
- Kada se uzme u obzir ko raspolaže sa kakvim prerogativima u samoj Vladi, očigledno je da Aleksandar Vučić ima veću moć od Ivice Dačića. Premijer je ostao ministar unutrašnjih poslova, ali praktično taj resor ne drži, a kao predsednik Vlade on jedino ima mandat da pregovara sa Tačijem, što mu se sada izmiče ispod noge. Ne vidim u kom smislu je on uopšte predsednik Vlade. Jedino što takav odnos nadomešćuje je to što Vučić ima problem u sopstvenoj stranci, tako da ih to tera na zajedništvo, ali je pitanje do kada će takva odnos trajati.