Skupština usvaja rezoluciju o KiM
Kabinet predsednika Tomislava Nikolića priprema nacrt osnovnih principa izvedenih iz platforme za Kosovo i Metohiju, koji će posle usaglašavanja sa Vladom biti ugrađeni u posebnu skupštinsku rezoluciju, pišu beogradske ”Večernje novosti”.
Kako prenose izvori lista, te tačke biće kostur deklaracije koju bi, posle novogodišnjih praznika, trebalo da usvoji Narodna skupština. Taj dokument daće smernice našem pregovaračkom timu kada na red dođe pitanje konačnog statusa KiM, a želja državnog vrha je da tekst dobije široku podršku poslanika.
Iz više izvora u Nemanjinoj 11 potvrđeno nam je da Vlada teži rezoluciji koja bi se fokusirala na pet ključnih načela: nepriznavanje nezavisnosti KiM, diplomatska borba za poseban status Severa i garancije kolektivnih i individualnih prava Srba u enklavama, zaštita državne imovine i duhovnog blaga i nastavak tehničkog dijaloga kao uslova za dobijanje datuma za početak pregovora sa EU.
Ali, penkalo je još u rukama šefa države, od kojeg se očekuje da ove tačke usaglasi sa polaznim tekstom. Prema pisanju ”Večernjih novosti”, Nikolić će insistirati da se suštinske ideje polaznog teksta platforme ugrade i u principe nove rezolucije i zato uveliko traju intenzivne konsultacije između njega i vrha izvršne vlasti.
Premijer Ivica Dačić u ponedeljak nam je potvrdio da će Skupština da se izjašnjava o ”polaznim principima” platforme.
Koštunica već poslao dopunuDemokratska stranka Srbije uputila je u ponedeljak predsedniku Nikoliću predlog za dopunu platforme o KiM, kojim se traži da u taj dokument bude uneta odredba da će Skupština doneti zakon o suštinskoj autonomiji južne srpske pokrajine. Portparol DSS Petar Petković rekao je da bi tom novom odredbom bio jasno utvrđen ustavno-pravni poredak Kosova unutar Srbije i definisana veza države i te pokrajine. |
- Oni su razrada onoga o čemu smo govorili: da ne želimo da priznamo nezavisnost Kosova, da nas interesuje status Srba u jednom takvom prelaznom periodu kada je nerešen status KiM i da to mora da bude povezano sa procesom evrointegracija. Drugi deo platforme čine konkretni predlozi za rešenje problema i oni neće ići pred poslanike pošto to treba da bude učinjeno na kraju pregovaračkog procesa.
Predsednik Vlade potvrdio nam je da je deo platforme o prekidu tehničkog dijaloga sa Prištinom preformulisan:
- To rešenje nije bilo u interesu države. Treba ići na stvaranje jedinstva, političke stabilnosti i što šireg konsenzusa.
I potpredsednik Vlade Rasim Ljajić rekao je za ”Večernje novosti” da bi dokument koji ide pred Skupštinu ”trebalo da sadrži osnovne principe za pregovore i da ne veže ruke pregovaračima”.
- Ići u parlament sa razrađenim dokumentom nije politički korisno, jer bi međunarodna zajednica to shvatila kao opstrukciju pregovaračkog procesa. Najbitnije je da tekst koji dođe u Skupštinu sadrži samo načela za koja se može dobiti što šira podrška poslanika. Istovremeno bi se nastavio tehnički dijalog, što je bitan preduslov za dobijanje datuma za početak pregovora sa EU - rekao nam je Ljajić.
Dok traju usaglašavanja u štabovima vladajuće koalicije, opozicija ne želi da istračava. Predsedništvo DS sastalo se za vikend, ali se o platformi nije mnogo pričalo.
Potpredsednica LDP Nataša Mićić tvrdi da je platforma nepotrebna i da dijalog mora da bude nastavljen:
- Dokument koji smo videli manje brine o Srbima na Kosovu, nego plan Martija Ahtisarija, koji je trebalo prihvatiti jer je iza njega stajala i EU.
U Skupštini Srbije u ponedeljak novinari nisu mogli da dobiju potvrdu kada bi se, najranije, tekst deklaracije mogao naći pred poslanicima, ali su stigla uveravanja da nikakvih tehničkih i proceduralnih smetnji neće biti ako se poslanici o dokumentu budu izjašnjavali po hitnom postupku.