"Srbiju i Srpsku niko ne može da rastavi"
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić poručio je u intervjuu Srni da svojim dolaskom u Banjaluku želi jasno da pokaže da Republiku Srpsku i Srbiju teško ko može da rastavi.
"Želim svima koji će moj dolazak u Republiku Srpsku tumačiti na potpuno jasan način da pokažem da Republiku Srpsku i Srbiju teško ko može da rastavi. Ništa lepše ne može da zatvori ovu godinu od predstojećeg susreta u Banjaluci", rekao je Nikolić, napomenuvši da će u Banjaluku doputovati i predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić poručio je bošnjačkom članu Predsjdništva BiH Bakiru Izetbegoviću i predsedniku Hrvatske Ivi Josipoviću da je otvoren za susret "bilo gde i bilo kada", a ta poruka odnosi se i na predsednika samoproglašenog Kosova Atifete Jahjagu.
Nikolić navodi da nisu tačna tumačenja da je platformom za Kosovo i Metohiju predviđena entitetska podela Kosova, već je predložio da se formira srpska nacionalna zajednica koja će zavisiti od toga gde su Srbi u većini, a ne gde se to geografski nalazi, te dodao da od Srba sa juga i sjvera Kosmeta nije čuo nijednu kritiku na račun platforme... |
Nikolić je napomenuo da je Srbija kraj ove godine dočekala sa mnogo promena, da se pozicionirala u odnosu na susede, gledajući ih kao manje ili veće prijatelje, ocenivši da odnos Srbije i Republike Srpske treba posmatrati u skladu sa Sporazumom o specijalnim paralelnim vezama, koji postoji između Srpske i Srbije, što i podrazumeva njihovu tesnu saradnju.
Na pitanje da li je njegov dolazak poseta samo Republici Srpskoj ili i BiH, Nikolić je rekao da zavisi od ugla posmatranja i da, ako neko smatra da predsedavajući Predsedništva BiH Nebojša Radmanović vodi BiH, onda će on /Nikolić/ biti u poseti BiH.
"Ako neko misli da isključivo gospodin /Bakir/ Izetbegović vodi BiH, onda neka kažu da nisam bio u BiH. To ne zavisi od mene. Znam da je glavni grad BiH Sarajevo, znam da treba razgovarati sa predstavnicima oba entiteta. Ja sam ponudio saradnju i želim da se sretnemo onog časa kada Izetbegović bude smatrao da je to potrebno i da može doneti dobro za dve države i za narode koji žive na ovim prostorima", naveo je Nikolić.
Nikolić je naglasio da to ne zavisi od njega, dodavši da ne može nepozvan da ide "da kuca na vrata i pita da li može da uđe".
"Moja vrata su potpuno otvorena", poručio je Nikolić u intervjuu Srni i dodao da ne stiče političke poene u odnosu na Izetbegovića, već želi iskren i otvoren odnos u interesu svih građana regiona.
On je naglasio da će biti na teritoriji BiH, države koju priznaje, ali da će biti i u Republici Srpskoj, entitetu koji mnogo voli.
Nikolić je naveo da Srbija više ne može da bude strana koja izvršava volju albanske strane ili diktat međunarodne zajednice, da je Srbija prvi put istakla šta želi i da iza toga treba da stane cela Srbija i da se postigne najširi mogući konsenzus.
On je rekao da autonomiju Srba treba opredeliti onako kakva su evropska rešenja, te ocenio da se nijedan prijedlog ne odbacuje samo zato što ga je Srbija napisala, nego može da bude modifikovan u nekim delovima.
"Zašto se bune protiv rešenja koja Evropa poznaje i koja su bila uzor da se napiše ovakva platforma. Imaće Evropa mnogo toga da objašnjava. Zato su još uzdržani svi. Znaju da se pojavio dokument koji ne mogu da odbiju i odbace", zaključio je predsednik Srbije Tomislav Nikolić u intervjuu Srni. |
Govoreći o odnosima sa Hrvatskom, Nikolić je rekao da predsednik Ivo Josipović vrlo dobro zna da sve što je rekao o Hrvatskoj stoji u kontekstu priznanja Hrvatske u granicama u kojima je članica UN.
"Naravno, nisam saglasan sa načinom na koji se Hrvatska odnosi prema Srbima, njihovoj imovini i želji da se vrate. Nisam uopšte srećan zbog presude hrvatskim generalima, jer mi se čini da je tempirana tako da Hrvatska uđe neopterećena u Evropsku uniju, a da Srbiji oko vrata stoje odluke Haškog tribunala prema kojima nijedan Hrvat nije osuđen za bilo koji zločin prema Srbima. Čini mi se da to opterećuje naše odnose, ali mi treba da budemo okrenuti budućnosti, jer samo kroz saradnju svih zemalja u regionu možemo da napredujemo i održimo mir i stabilnost", smatra Nikolić.
Nikolić je i Izetbegoviću i Josipoviću poručio da je otvoren za susret "bilo gde i bilo kada", a taj poziv je bio javno upućen, baš kao i predsedniku samoproglašenog Kosova Atifete Jahjagi.
Predsednik Srbije je rekao da bi konačni tekst platforme za Kosovo i Metohiju morao da bude gotov do 10. januara, jer se tada nastavlja dijalog Beograda i Prištine i jer je sa Albancima dogovoreno da nema carine za severno Kosovo do tog datuma.
"Niko od nas ne zna odgovor šta od 11. januara, šta se onda primenjuje?", rekao je Nikolić.
Pojašnjavajući svoj predlog platforme za Kosovo i Metohiju, Nikolić je rekao da nisu tačna tumačenja da je platformom predviđena entitetska podela Kosova.
"Razlika između Republike Srpske i srpske zajednice na Kosovu i Metohiji jeste u tome što je Srpska deo jedne međunarodno priznate države, a srpska nacionalna zajednica na Kosovu i Metohiji bila bi deo suštinske autonomije, a ne međunarodno priznate države, jer Srbija niti hoće, niti može niti sme da prizna nezavisnost Kosova i Metohije", rekao je Nikolić.
Nikolić je naveo da je u platformi predložio da se formira srpska nacionalna zajednica koja će zavisiti od toga gde su Srbi u većini, a ne gde se to geografski nalazi, te dodao da od Srba sa juga i severa Kosmeta nije čuo nijednu kritiku na račun platforme.
Predsednik Srbije je rekao da platforma koja je ponuđena predstavlja radnu verziju i otvorena je za sve konstruktivne sugestije, te napomenuo da je platforma podložna promenama, ako za to postoji 200 i više poslanika od 250, koliko ima Skupština Srbije.
On je naveo da će insistirati da iz ove platforme proisteknu principi koje će da usvoji Narodna skupština Srbije i na kojim će se zasnivati budući razgovori sa Albancima i buduće odluke koje će Srbija da donosi, jer 10. januara čeka nastavak pregovora sa Albancima.
Nikolić smatra da će platformom Albanci biti dovedeni u situaciju da se izjasne šta to žele, dok Evropa treba da posreduje i omogući da se raspravlja o svakom dokumentu, a da se Srbi i Albanci dogovaraju.