Brisel: Podrška celovitom Kosovu
Evropska unija će insistirati na celovitosti Kosova, rečeno je Večernjim novostima u Briselu.
Nekako u isto vreme, i Brisel, i Beograd su izašli sa svojim stavovima kako će se dalje odnositi prema pitanju Kosova. Najpre je Evropska komisija, u izveštaju o napretku i zvanično vezala evropski put Srbije s kosovskim pitanjem, iako je to, faktički, i do sada bio slučaj.
To spajanje "dva koloseka" u jedan, potvrdili su i šefovi država ili vlada na decembarskom samitu, uz obrazloženje da se to čini da bi se tačno znalo koji uslovi stoje pred Srbijom.
Vlada Srbije je na to odgovorila nedavnom platformom, u kojoj se akcenat stavlja na sever Kosova i enklave. Iz Brisela još vagaju ovaj dokument, a neki delovi su već ocenjeni kao prihvatljivi. Ipak, konačnog stava prema platformi još nema.
"Naš stav je jasan, i on je istaknut u zaključcima Evropskog saveta od 11. decembra", odgovorila je za beogradske Večernje novosti portparol visoke predstavnice Maja Kocijančič, na pitanje kakav je komentar zvaničnog Brisela na platformu Vlade Srbije o Kosovu.
To praktično znači da će Brisel insistirati na „administrativnoj celovitosti“ Kosova, bez prekrajanja administrativnih linija. Iz platforme bi trebalo da bude prihvatljivo sve ono što je u skladu s izveštajem EK, uključujući i finansiranje aktivnosti srpske zajednice na Kosovu, iz budžeta Srbije, na transparentan način.
EU, s druge strane, ne bi od Beograda tražila da priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, jer to, u ostalom, nije uradio ni jedan broj njenih država članica.
Za Brisel je, u suštini, važno da ne bude prepreka za dalji proces evropskih integracija Srbije i Kosova, koji za EU nastupaju kao zasebne administrativne celine - kao što je to, na primer, bio slučaj s viznim režimom ili odgovaranjem na upitnik Evropske komisije - bez zadiranja u status i stav određenih zemalja prema ovom pitanju.