Platforma možda ni u Vladi ni u Skupštini
To što je predsednik Srbije Tomislav Nikolić počeo da s nacrtom platforme za Kosovo i Metohiju posle stranih ambasadora upoznaje i domaće političare nije umanjilo dileme u vezi s ovim dokumentom i njegovom daljom sudbinom. U političkim krugovima u Beogradu spekuliše se da platforma najverovatnije neće ni doći do Vlade i Skupštine Srbije, a zvaničan odnos Nemanjine 11 prema dokumentu s Andrićevog venca još nije poznat, niti utvrđen.
Kad se svemu doda i izjava premijera Ivice Dačića “da platforma nije sveto pismo i nešto što se mora sprovoditi“, postavlja se pitanje u vezi sa čim je državni vrh Srbije prošlog ponedeljka u cik zore “potvrdio jedinstvo“ na maratonskoj sednici u dedinjskoj vili Bokeljka, koja je prethodila Nikolićevim susretima s ambasadorima, delom parlamentarne opozicije i u petakpredstavnicima srpske lokalne samouprave na KiM. Sa Nikolićevih susreta sa opozicionim liderima “procurelo“ je do Danasa i da se predsednik, navodno, zdušno ograđivao od premijerovih pregovaračkih aktivnosti u Briselu.
U Nemanjinoj 11 Danasu je nezvanično rečeno da još nije sigurno da li će Vlada Srbije uopšte usvajati ponuđenu platformu za KiM koja bi, u slučaju da se to ne dogodi, pred poslanike u srpskom parlamentu došla kao predlog predsednika Srbije. Kako je objašnjeno, premijerova stilska poređenja s Biblijom “ne treba shvatiti kao ograđivanje od ponuđenog dokumenta“, nego kao najavu da rasprava o platformi tek počinje i da će biti izmena. Na sednici Vlade u petak, kako je potvrđeno Danasu, nije bilo ni reči o platformi.
Blokade prelazaUprkos oceni premijera Ivice Dačića da je zadovoljan primenom sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima, zbog čega će 17. januara nastaviti briselske pregovore s Ketrin Ešton i Hašimom Tačijem, privrednici sa severa KiM najavili su radikalizaciju protesta. Oni će tri puta nedeljno na po dva sata blokirati putne pravce na severu KiM, jer su “nezadovoljni briselskim dogovorom o režimu uvoza robe preko prelaza Jarinje“. Blokade počinju u ponedeljak i održavaće se “neparnim danima“. |
U Predsedništvu Srbije izbegli su direktan odgovor na pitanje Danasa ko će pred Skupštinom, ako do nje platforma uskoro dođe, biti predlagač - predsednik Republike ili Vlada. Kako je nezvanično objašnjeno Danasu, platforma će se naći pred parlamentom kad se postigne politički konsenzus, koji podrazumeva i podršku Vlade. U timu predsednika Nikolića očekuju konstruktivnost i političku ozbiljnost od svih relevantnih učesnika u traženju konsenzusa. Kako je Danasu nezvanično rečeno, u opoziciji se za sada kao “najkonstruktivniji pokazao DSS, čiji je predsednik Vojislav Koštunica izneo konkretne primedbe, dok su ostali neargumentovano kritikovali predloženi dokument“.
- Platforma ima nedostatke, ali i neka dobra rešenja. Glavni problem je što nije precizirano da je AP KiM u okviru države Srbije i da je ta “skupština zajednice srpskih opština“ u njenom sistemu. Takođe, nije precizirano ni da se pregovori vode pod okriljem SB UN, a ni Rezolucija 1244 nije dovoljno jako istaknuta. Dobre strane su što se traži prekid tehničkih pregovora, primena modela da ništa nije ispregovarano dok se sve ne dogovori i da niko ne može da pregovara bez ovlašćenja Skupštine Srbije. Ali, ipak treba biti obazriv i imati u vidu da je Tomislav Nikolić sproveo u praksi dogovore iz Brisela, za čije se poništavanje zalagao. Bojim se da nije u pitanju neka igra, jer on priča jedno, Dačić drugo, a Aleksandar Vučić nešto treće - rekao je za Danas Marko Jakšić, poslanik u Skupštini Srbije i član Predsedništva DSS.
Nema raskoraka, počinje usaglašavanje
Milovan Drecun, predsednik skupštinskog Odbora za KIM i funkcioner SNS, tvrdi da u vladajućoj koaliciji “nema raskoraka“ i da se radi o “početku usaglašavanja oko predložene platforme“. Drecun objašnjava za Danas da je u nacrtu ovog dokumenta jedino nepromenjiva “definicija da nema priznavanja kosovske nezavisnosti, dok je sve ostalo podložno promeni i dogovoru“.
- U platformi se ne traži prekid tehničkog dijaloga s Prištinom, jer će on pretvoriti u političke pregovore, kojima se bavi predložena platforma. Suština je da Beograd ne želi da se zadrži stanje “zamrznutog konflikta“ i da je prihvatio savete i izašao u susret prijateljima, među kojima je i EU. Ne želimo da prekinemo pregovore, a na Prištini je da odluči šta će da radi - ističe Drecun.
On napominje da će “konačan status AP KiM biti određen u direktnim političkim pregovorima Beograda i Prištine, a možda i na međunarodnoj konferenciji i da će biti u okvirima međunarodno priznatih granica Srbije“. Na pitanje Danasa čemu autonomija za kosovske Srbe, ako AP KiM ostaje u granicama Srbije, Drecun odgovara da je to “paralelni mehanizam za zaštitu srpske zajednice dok se ne postigne konačno rešenje za Kosovo“.
- Insistiranje u javnosti na Dačićevoj izjavi je zamena za priču o platformi, koja nudi i neke dobre ideje. Različite izjave zvaničnika vladajuće koalicije verovatno su posledice negativnog reagovanja Brisela i Vašingtona na platformu. Model Katalonije jeste neostvariv, ali neka rešenja su zaista jako dobra, poput transfera suvereniteta, povezivanja srpskih opština južno i severno od Ibra, njihovog odnosa s Beogradom - kaže za Danas Vladimir Todorić, direktor Centra za novu politiku.
Todorić nije želeo da komentariše spekulacije u pojedinim političkim i diplomatskim izvorima o neslaganjima unutar vladajućeg trougla Dačić - Vučić - Nikolić, zbog kojih predsednik Republike svoj imidž “srpskog nacionaliste“, navodno, pokušava da zaštiti ponuđenim nacrtom platforme.
Predsedniku Nikoliću u petak se obratilo Udruženje raseljenih Srba sa KiM sa zahtevom da i njegove predstavnike upozna sa platformom.
Performans pred Nemanjinom 11S povikom “Ustav će pobediti - odlučiće Ustavni sud Srbije, a ne Tači, Ešton i Dačić“, aktivisti Građanske inicijative “Nikad granica sa KiM“ u petak su uklonili za tu priliku improvizovanu carinu i žicu postavljene ispred ulaza u zgradu Vlade Srbije u Nemanjinoj ulicu, a potom izgazili platnene zastave EU i Albanije, koje su na njoj stajale zajedno sa srpskom od papira. To je bio performans kojim je, prema rečima Aleksandra Pavića, inicijativa “Nikad granica sa KiM“ htela da pokaže građanima Beograda šta znači primena sporazuma o IBM, ali i da poruči da će se “boriti za Ustav Srbije i da se granice u Srbiji nikad ne postave“. |