"Dijaspora je naša porodica"
Savetnik srpskog premijera Ivice Dačića Ivica Tončev je uslovno rečeno gastarbajter jer ima dve adrese - jednu u Beču, a drugu u rodnoj Surdulici. Svoje iskustvo stečeno u EU prenosi u Vladi Srbije i kritikuje predstavnike naše države u inostranstvu što se ne brinu o dijaspori.
Koliko su vam iskustva iz EU i Beča korisna u radu i svakodnevnim obavezama?
- S jedne strane, u Beču sam naučio pre svega šta je odnos prema obavezama, sistematičnost, disciplinu i svest o tome da posao ne sme da trpi, a da svaka aljkavost izaziva posledice koje bivaju sankcionisane. To moramo svi zajedno da usvojimo od EU, a pre svega naši političari. Čini mi se da naša Vlada sada to jasno shvata i prihvata. Svako odlaganje rešavanja problema, svako vrdanje i guranje stvari pod tepih može samo nama da se obije o glavu. S druge strane, kad pogledam svoj rodni jug, uz sve teškoće, svu nemaštinu, uvek vidim samo jedno a to je smirenost našeg naroda, ali i želju da se bori i opstane, da izdrži i u nemogućim uslovima. Pošto je narod već takav onda i političari moraju da budu spremniji na odricanja, a čini mi se da to do sada nije bio slučaj i da se tek sada neke stvari postepeno, ali nedovoljno brzo menjaju.
Zvezda je simbol SrbijeKoja je sudbina Crvene zvezde, pošto ste član grupe koja se bavi spasavanjem ovog kluba? |
Čime se vi konkretno bavite kao jedan od najbližih saradnika premijera?
- Ono što je moj posao jeste oblast nacionalne bezbednosti i sve što spada u taj domen. Mi se kao država nalazimo u turbulentnom i specifičnom trenutku, da budem ironičan, pa kažem da taj trenutak traje više od dve decenije. Nismo mi velika zemlja ni po broju stanovnika, ni po teritoriji. Ali, kao narod smo uvek bili veliki i to nikada nikome u razgovorima ne dozvoljavam da ospori. To što se nekada nismo snalazili u društveno-istorijskim okolnostima nije krivica naroda, već onih koji narod nisu ispravno usmeravali. Evropske integracije su prioritet broj jedan, ne zato što volimo ili ne volimo zapad, već zato što je to naše prirodno tržište. Što se kosovskog problema tiče, izazovi su sever pokrajine i naši sunarodnici južno od Ibra. Na tom putu izazovi su povremene tenzije i suvišni incidenti na jugu Srbije. Sve to svakodnevno analiziramo u kabinetu premijera.
Dijaspora je još jedna vama važna tema?
- Dijaspora je moja svakodnevna tema, nešto što me izuzetno boli. Širom sveta dijaspora je izuzetno važan i koristan činilac. Ona je pitanje nacionalne bezbednosti, opstanka i izgradnje čvrste i stabilne države. Često me boli kad pomislim da našu dijasporu većina stanovništva Srbije, ali i političari najčešće posmatraju kao kasicu prasicu, koja svake godine u zemlju šalje više milijardi evra. Ti ljudi, međutim, nisu samo računi u bankama, novčanici, to su ljudi sa imenom i prezimenom, biografijom. Nisu to pokretni bankomati, već naši sunarodnici, koji mogu da pomognu matici idejama, znanjem, svojim poznanstvima. Mi ih se čak ne setimo kako treba ni kada su izbori. Ova vlada, premijer i ja kao njegov savetnik smatramo da su građani u dijaspori deo naše porodice i da treba matica da pita dijasporu šta može učiniti za nju.
Da li će se Vlada Srbije baviti tim pitanjem?
- Vlada će se sigurno u narednom periodu baviti tim pitanjem. Imali smo gomilu nekih savetnika, saradnika po ambasadama, konzulatima i drugim predstavništvima. Većina njih, uveren sam, ne kontaktira naše sunarodnike koji žive u dijaspori, iako im je to osnovni posao. Nije suština ići po prijemima, već brinuti se o svojima. Znam da će ova moja kritika naići na osudu onih koji neretko primaju ogromnu platu i čuvaju svoje pozicije u lepim prestonicama. Međutim, mnogi koji predstavljaju našu zemlju u inostranstvu malo rade u interesu dijaspore, a samim tim i u interesu naše zemlje. Insistiram na tome da se to promeni i daću sve od sebe da to bude rešeno.
Kamioni napravili haosBavite se i borbom protiv elementarnih nepogoda. Kako ste zadovoljni reakcijom na snežne padavine proteklih dana? |