Krajišnici obeležili 21 godinu Republike Srpske Krajine
U Beogradu je danas održana Skupština Republike Srpske Krajine u progonstvu, kojom je obeležena 21. godina od osnivanja RSK.
Na sednici su usvojene tri rezolucije - o pravu srpskog krajiškog naroda da obnovi RSK, o ukidanju Haškog tribunala i prekidanju svake saradnji sa tim sudom, te o kažnjavanju ratnog zločina genocida nad Srbima u Hrvatskoj.
Predsednik ove skupštine Rajko Ležajić rekao je danas Srni da će ovi predlozi rezolucija biti poslati skupštinama Srbije i Republike Srpske na usvajanje.
Ležarić kaže da Srbi iz Hrvatske, pre svega, traže da im se vrate prava koja su imali do 1990. godine, kada su ih Hrvati na silu i majorizacijom izbacili iz ustava, odnosno traže da im se vrati pravo državotvornog i konstitutivnog naroda u Hrvatskoj i sva ostala oduzeta prava, kao i teritorija.
Hrvati prisvojili srpski jezikNa skupu je naglašeno je da su Hrvati u Hrvatskoj prvo prisvojili srpski jezik, koji je nazvan hrvatskim, a u stvari je to jezik Vuka Karadžića. Posle toga, kako su istakli učesnici, Hrvati u Hrvatskoj su prisvojili i srpsku ličku crvenu kapu sa devet resa koje predstavljaju devet Jugovića i crnim obodom koji predstavlja žal za Kosovo, a potom i srpsku ojkaču, a sada su počeli da prisvajaju i pismo, nazivajući ga "hrvatskom ćirilicom". |
"Tražimo da se ukine Haški tribunal, jer nije sud, nego ispostava NATO pakta i četvrtog nemačkog Rajha oličenog u EU. Oni sude samo Srbima, a svi ostali zločinci nisu kažnjeni", rekao je Ležajić, navodeći da Srbi nisu započeli rat, nego su bili napadnuti svuda u bivšoj Jugoslaviji.
Ležajić pojašnjava da se trećom rezolucijom traži kažnjavanje ratnog zločina nad Srbima u RSK i Hrvatskoj i to ne samo hrvatskih generala, nego i države Hrvatske, jer je to bio zločinački poduhvat hrvatske države i rukovodstva.
"Taj zločin nije bio samo u "Oluji", koja je bila vrh ledenog brega. Taj zločin je krenuo 1990. godine od izbacivanja Srba iz Ustava Hrvatske", rekao je Ležajić i dodao da nije proterano 250.000 Srba, nego 800.000.
Prema njegovim rečima, u Hrvatskoj je živelo oko 600.000 onih koji su se izjašnjavali kao Srbi i oko 400.000 onih koji su se izjašnjavali kao Jugosloveni, a u stvari 95 odsto njih su bili Srbi.
On kaže da je u Hrvatskoj živelo između 950.000 i milion Srba i da ih je proterano oko 800.000, te dodaje da su danas Srbi u Hrvatskoj "manji od makovog zrna" i da bi oduzimanje ličnih karata izbeglim Srbima značilo nastavak etničkog čišćenja.
"Oni su popalili 20.000 srpskih kuća, obnovili su jedva 20 odsto i sad nas uslovljavaju da to platimo. Naš stav je jasan – oni nama Krajinu moraju vratiti u onakvom stanju kakvom su je našli pre rušenja", rekao je Ležajić, koji je ujedno vršilac dužnosti predsednika RSK.
Sednici je prisustovalo oko 100 nekadašnjih osnivača i članova Skupštine RSK, među kojima predsednik Vlade RSK u progonstvu Milorad Buha, a kao gost nekadašnji visoki funkcioner Srpske radikalne stranke Dragan Todorović.
Na skupu je istaknuto da je 20. vek obeležen genocidom nad srpskim narodom u Prvom i Drugom svetskom ratu i da je RSK nastala kao nasušna potreba srpskog naroda u Hrvatskoj da bi sačuvao "živu glavu".
Učesnici su podsetili na formiranje RSK, koje je počelo 1990. godine, posle pojave šahovnica i pobede HDZ-a u Hrvatskoj na višestranačkim izborima.
Posle toga došlo je do osnivanja SDS-a, zatim Zajednice šest srpskih opština Severne Dalmacije i Like, pa do održavanja Velikog Sabora i osnivanja SAO Krajine 19. decembra 1990. godine, i na kraju osnivanja RSK 19. decembra 1991. godine.