Smenjen vladika Konstantin!
Sinod Srpske pravoslavne crkve suspendovao je prekjuče vladiku Konstantina (Đokića) sa trona episkopa srednjoevropskog i zapečatio njegovo sedište u manastiru Uspenja Presvete Bogorodice u Himelstiru kod Hildeshajma (Nemačka). Eparhijom od sada privremeno upravlja patrijarh srpski Irinej (Gavrilović) u svojstvu administratora. Konstantinu nije zabranjeno sveštenosluženje, ali do okončanja kanonskog postupka on neće moći da upravlja eparhijom.
Da bi vršio bogosluženje u Nemačkoj od sada mu je potrebna patrijarhova saglasnost koju je dobio za današnju liturgiju.
Prema Ustavu SPC, kada je reč o episkopima, postupak bi trebalo da vodi crkveni sud, koji se samo za vladike formira na Svetom arhijerejskom saboru se redovno zasedanje očekuje u maju 2013.
Sinod je, kako se navodi u saopštenju SPC, na sednici održanoj u Patrijaršiji srpskoj u Beogradu, uzeo "na znanje postojeće izveštaje i ukupnu raspoloživu dokumentaciju o teškom stanju Srednjoevropske eparhije Srpske pravoslavne crkve u pogledu međuljudskih odnosa, funkcionisanja eparhijskih tela, finansijsko-materijalnog poslovanja i kanonskog stanja uopšte i sa žaljenjem doneo odluku da povede postupak utvrđivanja kanonske odgovornosti episkopa srednjoevropskog Konstantina".
U tom cilju, kaže se dalje, Sveti sinod je "suspendovao episkopa Konstantina od upravljanja Eparhijom srednjoevropskom do okončanja postupka, a za njenog administratora u tom periodu izabrao Njegovu svetost patrijarha srpskog gospodina Irineja".
Vladika Konstantin nije želeo da detaljnije pojašnjava ovu odluku.
- Pitajte Sinod. Ništa više ne mogu da kažem - kratko je rekao.
Problemi odavno poznati Protojerej-stavrofor Slobodan Milunović rekao je da su problemi počeli "dolaskom vladike Konstantina pre 22 godine", da su "kulminirali pre 10 godina" i da od tada nisu sanirani.
Vladika Konstantin, od stupanja na episkopski tron, imao je, pored ostalih, ozbiljne nesuglasice u Frankfurtu sa protom Gradimirom Milunovićem, u Cirihu sa protom Draškom Todorovićem, u Berlinu sa protom Draganom Sekulićem, u Minhenu sa protom Slobodanom Milunovićem, u Hanoveru sa protom Milanom Pejićem, itd. Takođe, nemačka policija je svojevremeno vršila pretres u nekim crkvama, a vladiku Konstantina policajci su iseljavali iz crkvenog centra u Minhenu.
Zapečaćen eparhijski centar - Četiri izaslanika Svetog sinoda iz Beograda i prota Milan Pejić iz Hanovera ušli su u petak oko podne, u eparhijski centar u Himelstiru sa sinodskim nalogom da ga zapečate. Tom poslu su, međutim, pristupili kasno popodne kada je obznanjena sinodska odluka o suspenziji vladike Konstantina. Radili su do iza ponoći. Pregledali su detaljno i zapečatili devet najvažnijih prostorija u eparhijskom sedištu. Ostavili su otvorenima crkvu, kuhinju, toalete i još neke sporedne prostorije - ispričao je otac Slobodan. |
Prota Slobodan Milunović iz Minhena izjavio je za "Vesti" da je odluka usledila posle višemesečnog sinodskog ispitivanja sveukupnog stanja u Eparhiji srednjoevropskoj, te da su posle donošenja ove odluke, istog dana, predstavnici sinodske komisije zapečatili eparhijski centar u Himelstiru.
- Početkom 2012. godine formirana je Komisija Svetog arhijerejskog sinoda, čiji je predsednik episkop bački Irinej (Bulović), a sekretar protojerej - stavrofor Milan Pejić iz Hanovera, sa zadatkom da ispita sveukupno stanje u Eparhiji srednjoevropskoj. Takođe, Sinod je 18. aprila i 30. septembra ove godine razmatrao situaciju u Eparhiji na osnovu zahteva nas 12 najstarijih sveštenika. Mi smo u više navrata ukazivali na probleme u vezi međuljudskih odnosa i načina ophođenja episkopa Konstantina prema sveštenstvu i narodu, zatim po pitanju poslovanja i nekanonskog ponašanja nadležnog episkopa koje nije svojstveno ni episkopskom ni monaškom činu - objasnio je prota Milunović.