Poslanicima se ne sviđa što rade subotom
Početak nove sednice Skupštine Srbije na čijem su dnevnom redu izmene Krivičnog zakonika obeležila je danas rasprava poslanika opozicije i vlasti o tome kakva je čija politička prošlost, zbog čega se o važnim pravosudnim zakonima raspravlja subotom i reklamiranjima povreda poslovnika.
Poslanik Demokratske stranke Dragoljub Mićunović kritikovao je na početku sednice vladajuću koaliciju zbog toga što se važni pravosudni zakoni razmatraju subotom, čime se, kako je naveo, stvara utisak da se nešto vanredno dešava.
Na objašnjenje predsednika parlamenta Nebojše Stefanovića da je radi efikasnije borbe protiv kriminala i korupcije što pre potrebno doneti izmene pravosudnih zakona, Mićunović je rekao da nije sporna borba protiv kriminala i korupcije koju podržavaju svi poslanici, ali da odgovor Stefanovića na njegovo pitanje ne treba da stvori utisak da opozicija opstruira tu borbu.
"Potrebno je sistematsko reformisanje društva u celini, pravo je ono što je ključno. Ne može se na juriš boriti protiv korupcije, nemojte sebi davati isključive zasluge za borbu protiv korupcije, nemojmo od toga praviti kampanju...", rekao je Mićunović reagujući na govor Stefanovića.
Mićunović je podsetio da parlament radi utorkom, sredom i četvrtkom i da je poslovnikom predviđeno ostavljanje vremena za čitanje predloga zakona i predlaganje amandmana.
U raspravu se zatim uključio predsednik poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović koji je optužio Stefanovića da je Mićunoviću dao "lažno obaveštenje" o tome zašto se o važnim zakonima raspravlja subotom. Na opasku da je dao "lažno obrazloženje" predsednik parlamenta je izrekao Jovanoviću opomenu, a kada je ovaj nastavio to da tvrdi dobio je još jednu opomenu.
Država preuzima 13,5 milijardi dinara duga zdravstva
Usvojene su i izmene zakona o zdravstvenoj zaštiti i o zdravstvenom osiguranju čiji je cilj da se ugroženim kategorijama građana Srbije obezbede uslovi za uključivanje u sistem obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i ostvarivanje drugih prava iz te oblasti.
|
Potom su se u raspravu uključili i poslanici DS, Srpske napredne stranke i Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Posle niza reklamiranja poslovnika i rasprave o tome kakva je čija politička prošlost poslanici su usvojili dnevni red sednice. Posle pauze, rad je nastavljen a poslanici su seli na nova mesta u sali, o čemu je pre nekoliko dana odlučio Administrativni odbor.
Po novom rasposredu sedenja, dve najveće političke stranke, vladajuća SNS i opoziciona DS sede u desnom, odnosno levom delu sale iz ugla predsedavajućeg.
Između njih će biti raspoređene ostale poslaničke grupe po snazi u parlamentu.