"Vesti iz Brisela su dobre"
Za mene je vest iz Brisela lepa. Izveštaj ministara Evropske unije je pozitivan, Srbija na proleće može dobiti datum početka pregovora. Šta će biti s Kosovom nije moje da procenjujem, to sve zavisi od pregovora Ivice Dačića sa Hašimom Tačijem, kaže za "Vesti" Tanja Miščević, profesorka na beogradskom Fakultetu političkih nauka i bivša direktorka Vladine kancelarije za evropske integracije.
Kako ocenjujete izveštaj ministara EU o napretku Srbije?
- Pozitivno, vrlo lep zaključak i vrlo sam srećna zbog toga što je Srbija dobila pozitivno mišljenje s velikim izgledima da na proleće otpočne pregovore o članstvu.
Da li je, zbog pritiska sa zapada, Srbija onoliko dalje od Kosova koliko je bliža Evropskoj uniji?
- To što govore neki analitičari samo pokazuje da ne razumeju savremene političke odnose. Nisu to nikakvi truli kompromisi, kako ih oni nazivaju. U savremenom svetu sve se svodi na računicu koliki su troškovi, a kolika je korist.
Sve su vlade zaslužneNaki analitičari kažu da Vlada Srbije žuri zbog deficita u budžetu, pa bi nam dodatni novac dobro došao? |
Mislite da nas Kosovo skupo košta, a da od EU imamo korist?
- Ne. Nije na meni da procenjujem. U svakom slučaju, Srbija je dala jasan znak da želi što brže da se priključi putu ka evrointegracijama, i stigla je pozitivna ocena iz Brisela.
Ipak, Nemačka je tražila da Beogard, pre nego što dobije datum početka pregovora, "povuče državne strukture sa severa Kosova"?
- Stav Nemačke je poznat odranije, a u zaključku šefova diplomatija to ne piše. Piše da mora da se uspostavi jedinstven sistem kontrole na severu Kosova kompromisom između država.
Da li će Srbija pod pritiskom Brisela praviti veće kompromise u pregovorima o statusu Kosova nego što bi to inače radila?
- To je već stvar Dačića i Tačija, ali kako će dogovori teći, odrediće implementacija dogovora dva tima, a ocene će stići u proleće. Nije moje da pretpostavljam šta ko misli, želi i kakvi će i koliki kompromisi biti.
Hoćemo li prećutno dati Kosovo za datum početka pregovora sa EU?
- To od nas niko ne traži.
Pri tom, od trenutka kada dobijemo datum početka pregovora do našeg ulaska u EU može proći i 10 godina.
- Na osnovu iskustva drugih zemalja, nekim državama je trebalo dve-tri godine, a neke i posle više od 10 godina još uvek pregovaraju. Sve zavisi od tempa reformi.
Tempo reformi u Srbiji nije baš zavidan, zar ne?
- Moglo je brže, ali nije zanemarljivo, imali smo puno političkih problema. Daleko smo od 2000. godine, tako da smo mnogo uradili. U svakom slučaju, čeka nas još dosta posla.
Hoće li Srbija dobiti neki novac dobijanjem datuma početka pregovora od EU?
- Ne. Mi smo već stekli pravo na korišćenje novca iz evropskih fondova dobijanjem statusa kandidata. Srbija može da "povuče" novac za razvoj sela, za zaštitu sredine i slične projekte.