File: Moramo da vidimo saradnju na Kosovu
”Realno je očekivati da bi Evropski savet u martu mogao da odluči da u junu budu otvoreni pretprijemni pregovori sa Srbijom, pod uslovom da se ispune postavljeni uslovi”, istakao je u intervjuu za ”Večernje novosti”, evropski komesar za proširenje Štefan File.
File takođe naglašava da se od Srbije ne traži da prizna nezavisnost Kosova, kao i da srpska zajednica sa Kosova može, i treba, na transparentan način da nastavi da prima podršku od Beograda.
Da li je Srbija zaslužila da dobije pozitivan signal u procesu evropskih integracija i da li može da očekuje ”uslovni datum” za početak pretprijemnih pregovora?
- Očekujem da će glavna poruka Evropskog saveta biti ohrabrenje za Srbiju u svetlu nedavnog pozitivnog razvoja u reformama i dijalogu s Prištinom. Kao što je to najbolje pokazano dodeljivanjem statusa kandidata u martu, nema sumnje da EU s nestrpljenjem iščekuje da započne pretprijemne pregovore sa Srbijom, čim bude ostvaren dovoljan napredak u vidljivom i održivom poboljšanju odnosa s Kosovom. Ovaj naziv je bez prejudiciranja stavova o statusu, i u saglasnosti je s Rezolucijom 1244 SB UN i mišljenjem MSP o deklaraciji Kosova o nezavisnosti, kao što je to Savet definisao prošle godine. Nadam se da će Evropski savet potvrditi preporuku Evropske komisije o sveobuhvatnom pristupu. To znači potvrdu da pregovori mogu da budu otvoreni na osnovu dobro poznatih uslova o dovoljnom napretku ka vidljivom i održivom poboljšanju odnosa s Kosovom, uz shvatanje da puna normalizacija odnosa s Kosovom može jedino da se ostvaruje korak po korak, kao deo pregovaračkog okvira sa Srbijom.
Svi moraju biti dobitniciImate li utisak da Srbija u ovom procesu samo gubi? - Nalazimo se pred velikom šansom za scenario u kojem će dobitnici istovremeno biti i Srbija, i Kosovo. U vreme velikih teškoća na ekonomskom i socijalnom planu, neophodni su poboljašnje regionalne stabilnosti i ambijent pogodan za lokalni ekonomski razvoj. I, kao što nas je naučila istorija modernih evropskih integracija, to je najbolji način za Srbiju da zaštiti sve svoje interese, kao evropski narod u miru sa svojim susedima i sa svima na Balkanu. |
Kad očekujete dalje poteze ministara?
- Uveren sam da će se Evropski savet saglasiti da preispita situaciju na proleće 2013, s ciljem da odluči o otvaranju pretprijemnih pregovora u junu, ukoliko, kao što se svi nadamo, dovoljan napredak do tada bude mogao da bude ostvaren.
Šta sada tačno tražite kao sledeći korak da bi Srbija išla dalje u evropskim integracijama?
- Dva velika koraka su već iza nas. Evropska komisija je predstavila svoje mišljenje o zahtevu Srbije za članstvo u oktobru prošle godine i Srbiji je odobren status kandidata u martu 2012. Ove nedelje, Evropski savet će odlučiti kada će u 2013. godini, i kako, razmotriti situaciju u Srbiji. Evropska komisija je spremna da objavi izveštaj čim dovoljan napredak bude ostvaren u pravcu vidljivog i suštinskog poboljšanja odnosa s Kosovom. U tom trenutku, zemlje članice EU biće u poziciji da odluče o otvaranju pretprijemnih pregovora sa Srbijom određenog datuma, moguće u 2013.
Jeste li zadovoljni trenutnim tokom dijaloga između premijera Srbije Ivice Dačića i Kosova Hašima Tačija? Ako jeste, zašto već sada ne date preporuku Evropskom savetu da utvrdi datum za početak pregovora?
- Došlo je, zaista, do veoma pozitivnog razvoja i odlična je vest da je na poslednjem sastanku 4. decembra postignut tako važan napredak, naročito u integrisanom upravljanju administrativnim prelazima, o osobama za vezu, zaštiti religijskog i kulturnog nasleđa. Povrh svega, od septembra, Srbija je već preduzela mnogobrojne dragocene korake u primeni do sada postignutih sporazuma u dijalogu. To pokazuje istinski novi nivo angažovanja obe strane u dijalogu. To mi daje uverenje da će dodatni rezultati biti postignuti u prvoj polovini 2013. godine, omogućujući nam da potvrdimo našu preporuku da se započnu pregovori sa Srbijom.
Šta Srbija još konkretno treba da uradi do marta da bi dobila vašu zvaničnu preporuku za otvaranje pregovora? Šta je taj ”napredak” koji bi bio dovoljan?
- Zaključci Evropskog saveta iz decembra prošle godine odnose se na vidljivo i održivo poboljšanje odnosa s Kosovom, inkluzivnu regionalnu saradnju i primenu, u dobroj volji, svih do sada postignutih sporazuma - o integrisanom upravljanju administrativnim prelazima, slobodnom kretanju ljudi i dobara, matičnim knjigama, katastrima i diplomama, zatim postizanje sporazuma o energetici i telekomunikacijama i aktivnu saradnju s Euleksom, tako da može da vrši svoju funkciju u svim delovima Kosova. Što se tiče tajminga, sve zaista zavisi od Srbije. Čim budemo imali dovoljne rezultate, na hartiji i na terenu, brzo ćemo pripremiti naš izveštaj. Proleće 2013. mi izgleda savršeno izvodljivo i realno.
U izveštaju o napretku, tražili ste od vlasti u Srbiji da poštuje teritorijalni integritet Kosova. Je li to zaobilazni put da se zatraži priznavanje nezavisnosti Kosova i mislite li da bi Srbija mogla da prihvati tako teške uslove?
- Dozvolite mi da budem jasan kao što sam bio i u izveštaju o napretku, iako je to sumnjičavo podiglo neke obrve u Beogradu. Ne radi se o tome da se od Srbije traži da prizna Kosovo. Reč je o postepenom dostizanju dovoljnog stepena normalizacije njenih odnosa s Kosovom, tako da svaka strana može da nastavi svojim putem ka EU, bez međusobnog blokiranja.
Podela jasno treba da bude isključenaHoće li se, u nekoj fazi, otvoriti i politički dijalog, kao što tvrdi Dačić? - Reč je dugoročnoj perspektivi da i jedni i drugi mogu da budu u stanju da ostvaruju svoje obaveze i prava u okviru EU. Reč je i o poboljšanju situacije na terenu za srpsku zajednicu, koja treba da uživa najviši standard u bezbednosti i da nastavi da prima, na transparentan način, podršku iz Beograda. To zahteva pristup korak po korak, kojem, istina, može da bude potrebno neko vreme da se u potpunosti realizuje. Zato sam predložio da to bude deo pregovaračkog okvira za Srbiju. Ovaj način je takođe najbolji da bismo bili veoma jasni o opcijama koje se nalaze na stolu: podela jasno treba da bude isključena. Dijalog ima za cilj da pomogne obema stranama da reše praktične probleme i približi ih EU. Dokle god postoje pitanja o kojima treba da se razgovara, dijalog će se nastaviti. |