"Imali smo obavezu da pomognemo Vladi Srbije"
Predsednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić izjavio je da su odbornici opština sa severa Kosova morali da donesu odluku o prekidu protesta na Jarinju jer su imali obavezu da pomognu Vladi Srbije u nastojanjima da nastave put evropskih integracija.
U intervjuu za beogradsku Politiku Pantić je rekao da je za njega prethodnih nekoliko dana bilo najateže od 1999. godine, jer su odbornici morali da donesu odluku o prekidu protesta na Jarinju, što se "praktično kosi sa interesima" kosovskih Srba.
Odbornici četiri skupštine opštine sa severa Kosova odlučili su u petak da privremeno prekinu blokadu lokacije kod prelaza Jarinje, gde se grade objekti za primenu sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima, ali su naveli da se ne slažu sa primenom tog sporazuma. Srbi sa severa Kosova koji su blokirali radove kod prelaza Jarinje počeli su nakon toga da se razilaze.
Najbolnije da ne budemo državljani SrbijeOn je dodao da bi za kosovske Srbe bilo najbolnije da ne budu |
"Svakako da je ovo bio jedan od najtežih perioda od 1999. godine jer smo morali da donesemo odluku koja se praktično kosi sa insteresima naših građana. S druge strane imali smo obavezu da pomognemo Vladi Srbije u njenim nastojanjima da nastavi put evropskih integeracija i ne ugrozi svoj međunarodni položaj", kazao je Pantić.
On je ocenio tu odluku kao veliki uspeh, jer je "siguran da će odnosi između Vlade i Srba na Kosovu od sada biti bez ikakvi trzavica kao i da će se zajednički raditi na ostvarivanju državnih i nacionalnih interesa".
"Put ka Eu je veoma važan ali istovremeno moramo voditi računa o našem državnom i nacionalnom interesu", poručio je Pantić. Pantić je naveo da su on i čelnici ostale tri opštine sa severa Kosova na sastanku u četvrtak u predsedništvu Srbije od predsednika Srbije Tomislava Nikolića dobili obećanje da će im pružiti
apsolutnu pomoć i podršku.
"Obećao nam je apsolutnu pomoć i podršku, što je za nas veoma značajno, jer bivši predsednik Boris Tadić često nije imao razumevanje za naše potrebe", kazao je Pantić.
Prema njegovim rečima, svako rešenje za Kosovo i Metohiju je za Srbe iz pokrajine bolno.
"Činjenica je da Albanci ne žele da žive u Srbiji, ali isto tako mi ocekujemo da će međuanarodna zajednica takav isti odnos imati i prema Srbima koji ne žele da nam Albanci određuju gde ćemo i kako živeti", rekao je Pantić.