Srbija pod štitom Rusije?
U diplomatskoj tašni ruskog vicepremijera Dmitrija Rogozina, koji je prošle nedelje boravio u Beogradu, našla se poslovna ponuda koja daleko prevazilazi običnu trgovinu oružjem.
Ako sve prođe kako je Rogozin, odnosno vlada Rusije zamislila, Srbija bi mogla da dobije savremeni raketni sistem S-300, kao i moderne borbene lovce koji će zameniti starudije koje čuvaju srpsko nebo, ali i da pošalje svoje predstavnike u Organizaciju dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) koju čini polovina država bivšeg SSSR i zamišljena je kao pandan NATO.
Dve stolicePredsednik Tomislav Nikolić izjavio je da će Srbija u okviru svoje politike vojne neutralnosti uskoro uputiti našu parlamentarnu delegaciju u Parlamentarnu skupštinu Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) pošto Srbija već ima svoje predstavnike u Parlamentarnoj skupštini NATO-a. |
- Nadam se da će posle realizacije naših dogovora Srbija postati jača država, i to toliko jača da će svako prvo morati da razmisli pre nego što upotrebi oružje protiv nje - poručio je iz Beograda Rogozin.
Beograd tačno zna šta mu treba, a razlog što oprema nije dosad nabavljena je ogroman nedostatak novca. Računica srpskih vazduhoplovnih generala je da nam treba 12 aviona MiG-29M2, opcija je osam MiG-29M2, što jednoseda, što školskih dvoseda. Rusi u paketu nude i savremene raketne sisteme S-300, s tim što bi bili naoružani još novijim tipom projektila tipa S-400.
Sve su ove ponude Rusije i želje Srbije lepe, ali se tu postavlja veliko pitanje - ko će to da plati i odakle?
Prema rečima vojnog analitičara Miroslava Lazanskog, ruski MiG-29M2 je tri puta jeftiniji od tajfuna i rafala, i dva i po puta jeftiniji od švedskog gripena. Rusi nude kredit, ali i plaćanje kontraisporukama naše robe, od poljoprivrednih proizvoda do proizvoda naše vojne industrije.
- Sada je na Beogradu da iskoristi ponudu Moskve. Da ne bi kasnije bilo "pravdanja" kako smo sami i kako nam niko ne nudi pomoć i savezništvo - kaže vojni analitičar Miroslav Lazanski.
Prema pisanju ruskog "Komersanta" i Genadija Sisojeva, Vlada Srbije planira da nastavi evropske integracije kroz normalizaciju odnosa sa Kosovom i time skine pritisak Zapada sa sebe dok se paralelno približava Rusiji.
Stručnjaci se slažu da je Vojsci Srbije potrebna modernizacija, da je Rusija kao veliki proizvođač konkurent na velikom tržištu, kao i da nabavka oružja iz Rusije ne može da ugrozi odnose Srbije s NATO ili EU.
- Ako je Rogozinova, odnosno ponuda ruske vlade povoljna, onda je treba razmotriti i u konkurenciji drugih ponuđača odabrati najbolje avione i raketne sisteme jer je to Srbiji neophodno.
- Naša je oprema zastarela i obnova nam je hitna. Kad je reč o eventualnom uznemirenju EU ili NATO, do toga nikako neće doći jer i same članice NATO-a poseduju rusko oružje i tehniku, recimo Nemačka, Poljska, Češka i druge - kaže za "Vesti" general Branko Krga, bivši načelnik vojne obaveštajne službe i oficir koji je u dva navrata bio vojni ataše u Pragu i Moskvi.
Zastarela tehnologijaSrpska vojna industrija sada broji šest preduzeća i to Zastava oružje, Krušik, Sloboda, "Milan Blagojević", Prvi partizan i Prva iskra, ali one uglavnom proizvode barut, municiju i lako streljačko oružje. Ovim fabrikama je hitno potrebna modernizacija jer je najmlađa oprema u njima stara 40 godina. |