"Ključ kosovskog probelema je na severu"
Kompromis koji omogućava da sever Kosova funkcionalno ostane deo Srbije, a istovremeno deo Kosova, nudi put napred. Za pristup koji predlažem ne postoji konkretan model, ali se razni elementi mogu naći u svetu, kaže za Večernje novosti Džerard Galuči, nekadašnji predstavnik UN u Kosovskoj Mitrovici.
Kao primer on navodi sporazum Perua i Ekvadora o "Parku mira" u oblasti koja je bila poprište velikog sukoba između njih:
Medijatori su dve strane doveli do saglasnosti da oblast od jednog kvadratnog kilometra na mestu najžešćih borbi sa peruanske strane granice - Tivinza, bude dodeljena Ekvadoru, kao nesuveren privatni posed. Taj položaj Ekvador može da koristi za podizanje spomenika i da razvije zastavu.
Podela ili stvarni kompromisAko SAD i EU žele da sačuvaju teritorijalni integritet Kosova, onda se mora naći put da se prenebregne pitanje suvereniteta. |
"Možda i u slučaju Kosova postoje načini da se omogući da na nekim mestima stoje obe zastave? Ili neka forma podeljene suverenosti u kojoj obe strane polažu pravo na celinu, dok u praksi svaka ima svoju sopstvenu oblast kontrole? Ili, elementi iz Južnog Tirola sa posebnom i punom autonomijom u okviru dogovorenih nacionalnih granica?"
"Ili bi se Kosovo i Srbija mogli smatrati jednom celinom u okviru EU, dok svako od njih ima svoju vladu (poput modela dve Nemačke?) Pristup „Ahtisari plus“ mogao bi da bude način za primenu pristupa koji se bavi praktičnim pitanjima na severu bez da se nužno reše razlike koje se tiču nezavisnosti", navodi Galuči.
On kaže da u bavljenju severom Kosova na miran način postoje dva osnovna puta:
"Potpuna podela ili pronalaženje formule da ljudi na severu žive funkcionalno kao deo Srbije, ali unutar Kosova. Ovo se takođe može primeniti na južne srpske enklave i obrnuto na Preševo u Srbiji i može da se reši putem referenduma. Moguće je da je ovo stvar stepena formalnosti u prepoznavanju da Srbi na severu Kosova ne prihvataju da žive pod vladavinom kosovskih Albanaca".