"Bajatovića ne može da spasi fotelja"
To što je Dušan Bajatović ponovo imenovan za direktora ne znači da će se prekinuti započete istrage i splasnuti naši zahtevi da se polože računi za poslovanje "Srbijagasa" u prethodnom periodu. Građani imaju pravo da znaju šta se dešava u državnim preduzećima. Ovu poruku šalje Zorana Mihajlović, ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine, u jeku velike afere "Azotara" koja potresa državu. Ona je u intervjuu za Večernje novosti precizirala da se mreža istraga neće plesti samo oko giganta iz Pančeva.
"Moraće da se ispita i šta je bilo sa ”Agroživom” i ”Informatikom” i drugim ćerkama-firmama ”Srbijagasa”. One su povećavale troškove ”Srbijagasa”, a samim tim i cenu kubika gasa, što je proizvelo loše posledice za privredu i građane. Jer, ne postoji preduzeće koja se bavi gasom, a koje je u minusu. A danas ”Srbijagas” ima gubitke od oko 800 miliona evra. Zato i radimo na njegovom restrukturiranju, jer želimo da bude profitabilno preduzeće. Osnovnu delatnost firme podići ćemo na noge, a videćemo koja od ćerki-firmi može da se privatizuje.
Naši kadrovi idu na konkurse
|
Može li ta odlučnost da se sve istera načistac da izazove potrese u Vladi? Mediji spekulišu i o ulozi Bajatovića u slučaju ”Azotara”, a on je visoki funkcioner SPS...
"Bajatovićeva funkcija unutar partije je stvar samog SPS. Naša stranka je od početka govorila da joj je ključni cilj da se izbori sa kriminalom i korupcijom, i tu ne smemo da ustuknemo ni pred kojom partijskom bojom. Krenulo se žestoko u tu bitku i duboko verujem da će stvari u Srbiji da se promene. A da li će na tom putu neko da se ljuti, o tome neću ni da razmišljam. Samo vidim da narod ceni našu borbu pošto SNS trenutno podržava više od 30 odsto građana.
Bez obzira na taj visoki napon na političkom polju, ostaje li vlada saglasna da struja i gas neće poskupeti ove godine?
"Neće biti poskupljenja struje i gasa. Povećanja će biti u 2013, ali tek kada uvedemo socijalne karte i novi tarifni sitem. Tako ćemo dobiti realnije cene, ali zaštitićemo i potrošače. Socijalne karte biće gotove do kraja godine. Formirali smo radnu grupu koja proučava kako da se zaštite oni koji zbog lošeg materijalnog stanja ne mogu da plaćaju struju. Već smo napravili veliki pomak tako što smo omogućili da oni koji troše do 500 kilovata mesečno dobiju popust od 15 odsto. Time je obuhvaćen veći procenat stanovništva, nego da smo uveli dva sata jeftine struje preko dana".
Hoćete li otpisati makar kamate onima koji godinama nisu plaćali račune i tako prekinuti vrzino kolo?
"Kamate na kamatu su već otpisane. Neredovne platiše moraće da se obavežu da plate osnovni dug, a mi ćemo im dati mogućnost da to učine u ratama. Tek tada ćemo moći da otpisujemo kamate, jer veliki broj njih danas ne plaća ni jedno ni drugo. A struja se ne isključuje zato što moramo da budemo humani".
Imaćemo većinu za smenu ĐilasaKada će SNS i formalno da krene u akciju rušenja vlasti u Beogradu i da li je tačno da stalno odlažete zato što nemate većinu da oborite Đilasa? |
Jeste li sigurni da neće biti interventnog uvoza struje u januaru kao na početku ove godine?
"Kupljene su dovoljne količine za narednu godinu. ”Elektroprivreda Srbije” prvi put je učestvovala na javnom tenderu koji je organizovala ”Elektroprivreda Republike Srpske”. Nema interventnog uvoza. Uštedeli smo na desetine miliona evra tako što smo unapred obezbedili električnu energiju za januar, februar, mart, ali i za novembar i decembar. To je velika stvar, jer nećemo doći u situaciju da nam struja hitno treba i da je plaćamo po četiri ili pet puta većoj ceni. Tako je EPS dao oko 120 miliona evra za januar i februar ove godine, samo zbog loših godišnjih planova bivšeg menadžmenta".
Ima li dovoljno energenata za grejanje domaćinstava i privrede ove zime?
"Ponovo smo iz robnih rezervi obezbedili dovoljne količine mazuta. Ali to više neće moći tako. Dogovorili smo se da toplane moraju da krenu sa merenjem po utrošku toplotne energije. Obezbedićemo kalorimetre po zgradama, a ostalo će morati da urade lokalne samouprave. To je velika akcija i mislim da možemo potrošnju toplotne energije da smanjimo za 20 odsto. To je velika stvar za povećanje energetske efikasnosti".
Koliko ste efikasni kada je reč o zloupotrebama ”strujne mafije”? Ima li pomaka u istragama?
"U energetici je bilo mnogo korupcije. Na to sam ukazivala dok smo bili u opoziciji i ukazivaću i dalje. Zato sam i imenovala Ljubišu Milanovića za specijalnog savetnika za borbu protiv kriminala i korupcije. On ima svoj tim i bavi se tim stvarima. Danas nemamo dovoljno struje niti smo podigli neki važan elektroenergetski objekat zato što se neko bavio trgovinom, a ne izgradnjom. Nemam konkretne podatke koliku smo štetu pretrpeli zbog takvog odnosa, ali se zna da je ovde od 2000. do 2011. godine kroz energetski sektor prošlo na stotine miliona evra, a ništa nije urađeno. Potpuno je jasno da je taj novac otišao na neku drugu stranu. Za tih deset godina mogli smo da imamo termoelektranu ”Kolubaru B” ili TENT 3".
Da li pričom o reformisanju EPS, u stvari, pripremate teren za privatizaciju te firme?
"Stav ove vlade je da EPS ne treba privatizovati. To smo jasno rekli. Tačno je da smo nedavno usvojili polazne osnove za korporativizaciju EPS, jer hoćemo ne samo da sačuvamo to preduzeće nego da ga učinimo efikasnim i profitabilnim, što ono danas nije. Korporativizacija je dubinska reforma EPS, a u isto vreme ćemo uraditi i procenu kapitala firme. Moramo da znamo čime raspolažemo, a onda kreću ulaganja, jer EPS treba da bude ponos Srbije".