I Hrvati nam uslov za Evropsku uniju
I pored opsežne “ofanzive” Beograda da obezbedi što širu podršku kako bi u decembru Srbija od Evropskog saveta EU dobila “zeleno svetlo” za uslovni datum pretpristupnih pregovora, šanse za to su, kako pišu “Večernje novosti”, veoma male.
Iako raste front evropskih država koje se zalažu za ovu formulaciju u decembarskoj “presudi” šefova država i vlada EU, dve najmoćnije članice, Nemačka i Francuska, još nisu “smekšale”.
Štaviše, kako sada stvari stoje, posle zaoštravanja odnosa između Beograda i Zagreba zbog oslobađanja hrvatskih generala, vrh EU još jače će insistirati na normalizaciji odnosa ne samo sa Kosovom, već i u celom regionu.
Dobrosusedski odnosi sa svimaU regionu, prema pisanju “Večernjih novosti“, nije isključeno i da se u mišljenju Evropskog saveta nađe i zahtev da Srbija što pre potpiše sporazum o dobrosusedskim odnosima, ne samo sa KiM, već i sa Hrvatskom i ostalim balkanskim zemljama koje čekaju ulaznicu u EU. |
Na strani Srbije su, pored nekih od najuticajnijih država, kao što su Italija i Švedska, i članice koje ne priznaju nezavisnost Kosova - Španija, Slovačka, Kipar, Rumunija i Grčka. Međutim, i pored velikog napretka koji je Srbija postigla u ključnim uslovima za sledeći korak u evropskim integracijama - obnavljanje dijaloga sa Prištinom, primena do sada postignutih sporazuma i zaživljavanje timova za upravljanje administrativnim prelazima - to, najverovatnije, neće biti dovoljno.
- Nepravedno je na Kosovo i ljude koji tamo žive prebacivati sav teret naših EU integracija. U decembru će se “meriti” i mnoge druge stvari, kao što su napredak u borbi protiv korupcije, privatizacije, reforma pravosuđa... Imamo šanse da dobijemo uslovni datum, ali, iskreno, to će biti veoma teško - istakao je za “Večernje novosti” Aleksandar Vulin, direktor vladine Kancelarije za KiM.
I potpredsednica Vlade zadužena za evropske integracije Suzana Grubješić ocenjuje da je naša zemlja postigla značajan napredak u normalizaciji odnosa s Kosovom, ali:
- Pitanje je da li će Evropski savet, ili kasnije Evropska komisija, taj napredak oceniti “trajnim, vidljivim i održivim”. Bilo bi dobro da u martu, na godišnjicu dobijanja kandidature, dobijemo i datum pregovora - rekla je Grubješićeva.
Dosta i KacinuIzvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin rekao je za “Večernje novosti” da je nova vlast u Beogradu poslednjih meseci pokazala veliku posvećenost da rešavanje kosovskog problema pomeri sa mrtve tačke. Po njegovom mišljenju, od Brisela bi bilo fer da u decembru ohrabri Srbiju da nastavi sa normalizacijom odnosa sa Prištinom. |
Član skupštinskog Odbora za EU integracije Laslo Varga ubeđen je da Beograd nema mnogo razloga za optimizam. Po njegovom mišljenju, čak i ako dobijemo uslovni datum, to ništa neće značiti:
- Može se reći da mi već sada imamo uslovni datum - ako ispunimo dobro poznate zahteve, odrediće nam početak pregovora.
Dakle, maksimum koji Beograd može očekivati u decembru je pozitivna formulacija kojom se ohrabruje pomak načinjen u normalizaciji odnosa sa Prištinom.
Naš nekadašnji amabasador u Berlinu Ognjen Pribićević smatra da će Beograd dobiti izvesnu “nagradu” iz Brisela, ali da to neće biti uslovni datum:
- Moguće je da će nagrada biti da nam se ne suspenduje bezvizni režim za zemlje EU, iako je broj srpskih državljana koji su zatražili azil u Nemačkoj poslednjih meseci udvostručen. Biće teško ubediti vodeći evropski dvojac, Berlin i Pariz, da odu korak dalje kada je reč o našim integracijama.