Lov na sitne ribe
Srbija posle oslobađajuće presude Haškog tribunala dvojici hrvatskih generala za najveće etničko čišćenje na tlu Evrope posle Drugog svetskog rata neće dozvoliti da zverstva u "Oluji" budu nekažnjena.
SLAVILI ETNIČKO ČIŠĆENJE: Franjo Tuđman sa Antom Gotovinom i drugim generalima i Kninu 1995. godine
Ogorčenje se ne stišava od prošlog petka kada je Hrvatska oslobođena svake odgovornosti za proterivanje četvrt miliona Srba i u zverske likvidacije više od 2.500 ljudi. Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević najavio je da će po pravosnažnosti haške presude Tužilaštvo aktivirati šest novih predmeta o zločinima počinjenim tokom "Oluje".
U Tužilaštvu nam je rečeno da je reč o zločinima koji su počinili ljudi srednjeg i nižeg ranga u hrvatskoj vojsci i da će Srbija kada iz Haga uzme dokaze iz prvostepene presude generalima tretirati ono što tribunal nije obuhvatio. Za "Oluju" niko nije osuđen ni u Hagu niti u Zagrebu, a u srpskom Tužilaštvu objašnjavaju da imaju svedoke za šest najavljenih slučajeva.
Oslobađanje konačno
Savetnik glavnog haškog tužioca Serža Bramerca, Frederik Svinen izjavio je da Tužilaštvo neće tražiti reviziju odluke Apelacionog veća, koje je oslobodilo hrvatske generale.
|
To su, kako kaže Vukčević za "Vesti", predmeti ratnih zločina počinjenih tokom i posle akcije "Oluja" 1995. na kojima radi Tužilaštvo, a odnose se na mesta Kijani, pored Gračaca, gde je ubijeno 14 srpskih civila, Mali Alan, gde je 22. januara 1993. zarobljen 21 pripadnik oružanih snaga Republike Srpske Krajine, od kojih su neki ubijeni i izmasakrirani nakon zarobljavanja. Potom Dvor na Uni, gde je 8. avgusta 1995. ubijeno devet hendikepiranih civila u lokalnoj osnovnoj školi, zatim slučaj Gospić, gde se istražuje smrt 13 civila iz tog grada. Takođe, Tužilaštvo istražuje i dve likvidacije u Opštini Donji Lapac, sedam u opštini Udbina, 17 u opštini Vrhovine i dve u Plitvičkim jezerima.
U predmetima je i Petrinja, gde su ekshumirani posmrtni ostaci 66 osoba na groblju u tom mestu i Vrgin most kojim se kolona srpske vojske i civila povlačila i koji je u to vreme granatiran.
Zločini na području Gospića tokom i posle akcije "Oluja" bili su predmet optužnice protiv Gotovine i Markača, ali nijedno od lica koja su ubijena ili nestala nisu ni pomenuta u optužnici.
Vukčević kaže da će od haškog tužilaštva tražiti dostavljanje dokaza iz predmeta protiv Ante Gotovine i Mladena Markača oslobođenih drugostepenom presudom. Ovi predmeti se, kako kaže, pokreću jer je tribunal, shodno pravilima međunarodnog prava, imao primat za krivično gonjenje i zato se čekala pravosnažna presuda.
Na redu Haradinaj
Premijer Ivica Dačić je upitan može li se "scenario Gotovina-Markač" ponoviti i 29. novembra na izricanje presude bivšem komandantu OVK Ramušu Haradinaju, rekao da se od Tribunala, nažalost, svašta može očekivati.
|
Odluka Tribunala, prema rečima premijera Ivice Dačića, obesmišljava srpske žrtve i čini ih bezvrednim i Srbija neće sedeti skrštenih ruku. On je istakao da država mora da podrži građane koji su pokrenuli razne tužbe širom sveta protiv Hrvatske zbog akcije "Oluja".
- U slučaju oslobađanja Gotovine i Markača, ne govori o uspehu Hrvatske, već o njenom "velikom bratu" koji je pomogao da se izvrši akcija "Oluja" i koji ima interes da svi akteri budu proglašeni nevinim. Svi smo danas u kući velikog brata, samo je on nekom malo rođeniji - ocenio je Dačić, aludirajući na SAD.
On je dodao da Srbija zbog haške nepravde neće podizati "berlinski zid", ali će činiti sve što je u njenoj moći i iskoristiti sve raspoložive mehanizme da zaštiti nacionalne i državne interese.
Nadaju se u Zagreb?!
U srpskom Tužilaštvu je "Vestima" juče rečeno da se nadaju da će Zagreb posle komunikacije sa Evropskom unijom nastaviti da sarađuje i po pitanju novih predmeta za "Oluju", jer verovatno ni Briselu nije u interesu da najveće etničko čišćenje ostane neistraženo.
Suština u dnevnicima
Vladimir Vukčević smatra da je u slučaju dvojice generala u Hagu napravljen propust pošto nisu pribavljeni "topnički dnevnici" u kojima su se nalazili artiljerijski izveštaji i navedeni ciljevi hrvatske vojske. - Mislim da je to suština - rekao je i ponovio da je oslobađajuća presuda hrvatskim generalima kompromitujuća za Haški tribunal koji je time sebi zadao najveći udarac - kaže Vukčević.
Slavlje za Gotovinu
Oslobođenog hrvatskog generala Ante Gotovinu u rodnim Pakoštanima u Dalmaciji dočekalo je oko 30.000 građana, kojima je on poručio da je posle toliko godina našao put do kuće, da je tu sa njima i da je srećan. U organizaciji dočeka učestvovale su gotovo sve opštine zadarske županije, a Gotovina je pozdravljen skandiranjem "Ante, Ante" i pesmama "Zovi, samo zovi" i "U boj, u boj za narod svoj" dok je prolazio kroz špalir građana. |