Dzurinda: Nema Evrope bez Srbije
"Znam da Evropa neće biti potpuna bez Srbije i znam da će Evropa sa Srbijom biti samo jača. Napredak vaše zemlje je i u interesu država članica Evropske unije" rekao je Mikulaš Dzurinda, savetnik potpredsednika Vlade za evropske integracije Suzane Grubješić, dan uoči dolaska u Srbiju, istakavši da ga je to uverenje motivisalo da prihvati poziv da bude Grubješićkin saradnik.
Dzurinda, bivši slovački premijer i šef diplomatije, poznat je po vrhunskim kontaktima u EU i SAD, gde ga doživljavaju kao energičnog političara koji je u Slovačkoj sproveo ključne ekonomske reforme. Te kontakte on namerava da iskoristi i pomogne Srbiji, a posao u Vladi radi volenterski.
Dzurinda je i ranije pokazivao interesovanje da pomogne Srbiji kao medijator u razgovorima sa Kosovom i zaslužan je za to što Slovačka nije priznala Kosovo.
Da li mislite da će politički razgovori Beograda i Prištine poboljšati položaj Srbije u procesu evropskih integracija? Hoće li pomoći da uskoro dobijemo datum za početak pregovora o članstvu u EU?
- Razgovori premijera Dačića i Tačija su veoma, veoma važni. Ključni, rekao bih. Taj dijalog bi trebalo da otvori prostor i stvori atmosferu za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine. A normalizacija odnosa nije važna samo zbog dobijanja datuma za početak pregovora, već zbog boljeg svakodnevnog života građana u celom regionu. Vlada je pokazala da ima odlučnosti i tako treba da nastavi.
Postoji li neki model po kome bi se odnosi Srbije i Kosova mogli urediti, a da je taj model prihvatljiv za Evropu, ali i za obe strane u pregovorima?
- Rešenje ovog pitanja nalazi se, najpre, u rukama Beograda i Prištine. Model koji može da obezbedi održivu i mirnu koegzistenciju Srba i kosovskih Albanaca biće prihvatljiv za sve, uključujući i Evropsku uniju. Verujem da rešenje treba tražiti u najvećoj mogućoj decentralizaciji. Srbija ima istorijsku šansu da reši to teško nacionalno pitanje i da se okrene budućnosti.
Sastanak sa DežeromMikulaš Dzurinda u utorak dolazi u prvu posetu Srbiji u svojstvu savetnika Suzane Grubješić. Prvi sastanak imaće sa njom, a razgovaraće i sa Vensanom Dežerom, šefom Delegacije EU za Srbiju, kao i sa još nekim državnim zvaničnicima. Dzurinda će održati i predavanje na Fakultetu političkih nauka. |
Slovačka nije priznala nezavisnost Kosova. Da li će se ta odluka promeniti u budućnosti?
- Ne očekujem da Slovačka promeni svoju poziciju.
Šta je bio osnovni motiv da prihvatite ponudu potpredsednika Vlade Suzane Grubješić?
- Moj osnovni motiv je što znam da Evropa neće biti potpuna bez Srbije, kao i bez ostalih zemalja bivše Jugoslavije, da će Evropa sa Srbijom biti samo jača. Srbija je danas sused Evropske unije, a vrednost kuće raste ako ima dobre i jake komšije. Tako da je napredak Srbije zapravo i u interesu zemalja EU. Stalo mi je do Srbije i zato što mnogo Slovaka živi u Vojvodini, a naši narodi su istorijski prijatelji. I, naravno, Novak Đoković.
Da li ste pripremili spisak saveta koje ćete dati Suzani Grubješić? Jeste li joj već nešto sugerisali?
- Da, već sam pripremio jedan dokument za potpredsednika Vlade. U njemu su predočeni osnovni principi integracije Srbije i moje dugogodišnje iskustvo stečeno u procesu evropskih integracija Slovačke. Razumljivo, ne mogu javno da govorim o detaljima, ali glavni savet je da Srbija treba da bude aktivna i hrabra u tom procesu.
Šta su najvažniji potezi koje Srbija mora da povuče da bi postala članica EU?
- Potrebne su korenite unutrašnje reforme, pre svega, u ekonomiji, pravosuđu i državnoj upravi. Evropa može da vam pomogne, ali vaše domaće probleme morate da rešavate sami, što će biti lakše ukoliko ste bliži EU. Narod Srbije zaslužuje i efikasniju i pravedniju državu. Na tome treba raditi svaki dan, zbog vaših građana, bez obzira na aplauze iz Brisela. Takođe, Srbija mora da nastavi sa aktivnim pristupom na regionalnim i evropskim forumima, da bi se jasno čuo glas Srbije. Ova vlada je na dobrom putu.