Kosmetski Srbi odbacili Fejtov plan
Sabor Srba sa Kosova i Metohije odbacio je danas plan šefa misije Euleks Pitera Fejta i premijera Kosmeta Hašima Tačija o integraciji severnog dela južne srpske pokrajine.
Srbi sa Kosova, kako je navedeno u zaključcima koji su doneti na Saboru u Kosovskoj Mitrovici, očekuju da vlast u Beogradu brani srpske nacionalne interese u južnoj pokrajini, da jača srpske institucije u pokrajini čime će Kforu, Euleksu i NATO-u pokazati da nisu paralelne, već stvarne i autohtone, prenose beogradski mediji.
Od Skupštine Srbije se traži da rezolucijom potvrdi iskazan stav o vekovnom statusu Kosova i Metohije kao neotuđivom delu Srbije.
Saboru su, između ostalih, prisustvovali predsednici opština sa Kosmeta, šefovi poslaničkih klubova SRS Dragan Todorović, DSS Miloš Aligrudić i NS Velimir Ilić, kao i vladika raško-prizrenski Artemije sa sveštenstvom eparhije.
Rusija protiv Fejtovog plana
I Ministarstvo spoljnih poslova Rusije kritikovalo je danas strategiju za sever Kosmeta, ocenjujući da to nije u nadležnosti specijalnog predstavnika Evropske unije u pokrajini.
"Taj dokument je razradila kancelarija specijalnog predstavnika EU Pitera Fejta kojeg države koje priznaju nezavisnost Kosmeta smatraju međunarodnim civilnim predstavnikom", izjavio je zvanični predstavnik ruskog Ministrstva spoljnih poslova Andrej Nesterenko.
On je ukazao da rukovodeću ulogu u rešavanju kosmetkog problema ima Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, dodajući da je to jasno zapisano u Rezoluciji 1244, koja je i dalje na snazi. Nesterenko je naveo da u samoj pokrajini kontrolne funkcije u realizaciji civilne misije ima šef misije UN.
"Savet bezbednosti UN nije dao specijalnom predstavniku EU ovlašćenja za izradu praktičnih rešenja za Kosmet", naveo je ruski diplomata.
Nesterenko je ukazao da Moskva "ne smatra legitimnom" kancelariju međunarodnog civilnog predstavnika koja se bazira na planu Martija Ahtisarija, odnosno na dokumentu koji nije odobrio Savet bezbednosti i koji nije pravosnažan.
Pored toga, ukazao je on, strategija za sever Kosova nije čak ni usaglašena i nije utvrđena u okvirima EU.
"Reč je o duboko privatnoj inicijativi koja nije osnova za delovanje i preporuka za međunarodne strukture, prisutne u pokrajini", rekao je Nesterenko.
Dodao je da, po svemu sudeći, "pokrovitelji Prištine" ne gube nadu da će zaobilazeći ustanovljene međunarodne-pravne procedure promeniti postojeći status kvo i nametnuti lokalnim Srbima koncepciju nezavisnosti Kosova.
Ruski diplomata je ocenio da takav prilaz ima u sebi veliki konfliktni potencijal.
"Pozivamo sve zainteresovane strane da odgovorno priđu situaciji i preduzmu neophodne mere kako bi isključili takvu perspektivu razvoja događaja", rekao je Nesterenko.