"Srbi neće ponovo plaćati dažbine za tablice"
Zamenik ministra unutrašnjih poslova samoproklamovane republike Kosovo Saša Rašić rekao je u Prištini da Srbi u Kosovskom pomoravlju plaćaju redovne dažbine, kao što to čine i drugi građani kojima je uredbom Vlade Kosova omogućeno da dobiju privremene registarske automobilske tablice, a da ponovnog plaćanja neće biti.
"Građani za privremene registarske tablice plaćaju redovne takse koje neće morati ponovo da plaćaju kada nakon provere legalnosti i validnosti njihovih vozila budu, posle preregistracije, podizali stalne registarske tablice sa oznakama KS ili RKS za svoje automobile", rekao je za Betu Rašić.
On je podsetio da je Vlada Kosova omogućila građanima da preregistraciju svojih vozila obave i posle 1. juna ove godine do kada je bio prvobitni rok za preregistraciju.
Srbi su u Kosovskom pomoravlju protestovali tvrdeći da su primorani da dva puta plaćaju dažbine za preregistraciju svojih vozila.
Oni su, takođe, tražili da kosovske vlasti omoguće i preregistraciju vozila koja su uvezena posle 1. novembra 2011. godine, kao i da se za četiri meseca produži važenje osiguranja i tehničkog pregleda vozila.
Rašić je rekao da je odluka o probnim tablicama doneta da bi se građanima omogućila sloboda kretanja, iako kosovske vlasti još nisu dobile odgovor koji su ranije Beogradu uputili preko Interpola, a sada i preko Euleksa, u vezi legalnosti vozila za koje su naknadno podneseni zahtevi za preregistraciju sa oznaka koje je izdao MUP
Srbije na kosovske KS ili RKS.
"Ima indicija da neki građani voze automobile sa falsifikovanim dokumentima i tablicama. Bilo je slučajeva da su vozila na ime Srba registrovana za Albance. Zbog svega toga tražili smo od Srbije da se provere dokumenta da bi pošteni građani mogli normalno da registruju svoja vozila", rekao je Rašić.
U vezi zahteva Srba za produženje važenja osiguranja i tehničkog pregleda Rašić je rekao da će osuguranje za vozila važiti od dana uplate, pa do isteka, jer su Srbi, koji su naknadno, posle 1. juna podneli zahtev za preregistraciju, vozili tih četiri meseca svoje automobile bez tablica, ali uz obavljen tehnički pregled i vazeću
polisu osiguranja.
Srbi su, kako je rekao, koristili svoja vozila uz polise osiguranja i tehnički pregled sa prekidom od nekoliko dana, od 1. novembra, kada su vozila bez tablica isključena iz saobraćaja, do dana podizanja privremenih tablica.
Kada su u pitanju zahtevi Srba da se preregistruju i vozila koja su na Kosovo uvezena posle 1. novembra 2011. Rašić je rekao da "zaključci iz Brisela koji su doneseni tokom pregovora Prištine i Beograda, septembra, vezano za slobodu kretanja, regulišu ovo pitanje".
On je rekao da je Vlada Kosova na osnovu tih zaključaka iz Brisela tokom oktobra 2011. godine donela odluku o preregistraciji sa starih jugoslovenskih tablica na kosovske RKS ili KS i tada je odlučeno, uz malu vremensku fleksibilnost, da se preregistracija dozvoli za sva vozila koja su na Kosovu do 1. novembra, a da vozila koja su uvezena posle tog datuma podlezu plaćanju dažbina.