"Klopka Evrope test za vlast"
Uspeh rada sadašnje vlade zavisi od toga da li će moći da iščupa državu iz klopke u koju nas je uvukla EU uz pomoć prethodne vlasti - da evropske integracije služe kao sredstvo pritisaka za razgradnju i osiromašenje države. EU je zloupotrebila poverenje građana Srbije i neposredno radi na stvaranju nezavisnog Kosova. U prvih sto dana nisam video odlučnost i volju da se ta agonija prekine. To je izjavio u intervjuu za Večernje novosti predsednik DSS Vojislav Koštunica koji ocenjuje da je nova vlada, ipak, pokazala i pozitivne strane - od borbe protiv kriminala i korupcije do zaustavljanja ”pogubne politike da EU nema alternativu”.
Vidite li razliku u politici nove vlasti prema EU i odbrani Kosova?
"Prvi utisak je da u 100 dana nije učinjeno dovoljno da se raskine sa politikom bivše vlade. EU je nastavila da uslovljava Srbiju etapnim priznavanjem Kosova. Cena koju Srbija mora da plati da bi ušla u EU je odustanak od Kosova i to je sad svima jasno. Zato Srbija mora da se okrene očuvanju državnih i nacionalnih interesa. Potrebno je suspendovati SSP koji nanosi ekonomsku štetu i proglasiti političku neutralnost kako bismo sarađivali sa svim državama. Mora se staviti tačka na evropske integracije".
Nema saradnje sa ĐilasomDa li je moguća saradnja sa DS posle smene rukovodstva u toj stranci? Koliko vam je Đilas prihvatljiviji od Tadića? |
Smatrate li, ipak, da je nova vlada generalno bolja od prethodne?
"Bivša vlast koju je predvodila DS radila je toliko pogubno da je čak i neuporediva. Ali, ključ prvih sto dana nove vlade, pa i čitavog mandata, jeste da li će uspeti zemlju da iščupaju iz zamke EU. Vlada sad ima šansu da to učini".
Verujete li da će Srbija, potezima koji se najavljuju, uspeti da izbegne sve te spoljnopolitičke zamke - da ide ka EU i sačuva Kosovo?
"Nije dobra poruka Vlade da će poštovati sporazume koje je postigla prethodna vlast i da će učestvovati u dijalogu sa Prištinom. Pregovore pod okriljem EU naša vlada mora da prekine, a ne da ih inicira. Cilj EU je nezavisno Kosovo".
Državni vrh je pripremio platformu za pregovore sa Prištinom, očekujete li da se postigne širok konsenzus?
"Nismo još videli tekst platforme. Takav dokument je trebalo već da bude usvojen u parlamentu i sa njegovom izradom nesumnjivo se kasni. U periodu od 2004. do 2008. godine usvojili smo više dokumenata o Kosovu, uz širok konsenzus u Narodnoj skupštini. Današnji konsenzus zavisi od samog sadržaja dokumenta".
Važno je smeniti vlast u BeograduJeste li započeli pregovore sa SNS o smeni vlasti i u Beogradu? |
Za šta će se zalagati DSS kad vas predsednik Nikolić pozove na konsultacije o platformi?
"Mora se jasno isključiti svaka igra EU sa teritorijalnim integritetom Kosova. Ili se poštuje teritorijalni integritet Srbije ili teritorijalni integritet Kosova. Jedno drugo isključuje. Nužno je da Srbija jača institucije na Kosovu, a ne da ih ukida kako traži Brisel. I najzad, EU se toliko pokazala kao pristrasna u pregovorima, da je postala nepoželjna i nekredibilna. Zato se pregovori moraju vratiti u okrilje SB UN".
Može li Srbija nametnuti pregovore o statusu, na čemu insistira premijer Dačić?
"Pogrešno je hrliti na te pregovore u Brisel. Država bi trebalo da sačeka da Ustavni sud Srbije najpre odluči o prethodnim sporazumima sa Prištinom, što je predložio DSS. U svakom slučaju, pregovori o statusu se ne mogu nametnuti u okvirima koje nameće EU. Cilj najavljenih pregovora je da Srbija postepeno odustane od Kosova. Priča o statusu moguća je samo sa nepristrasnim posrednikom, a to je SB UN".
Očekujete li da Srbija zbog iniciranja pregovora sa Prištinom dobije uslovni datum za početak pregovora sa EU već u decembru?
"Ta jurnjava za datumima samo nam šteti. Da li nam je bolje posle dobijanja kandidature koju smo toliko jurili? Nije. Država je ozbiljna tvorevina i nije zec koji stalno gleda kako će da se dočepa šargarepe, bilo da je to kandidatura ili uslovni datum".
Podržavate li Vladinu borbu protiv korupcije i kriminala?
"Taj proces je pokrenut i nesumnjivo je pozitivan. Prelomna tačka borbe protiv korupcije i kriminala je afera sa prisluškivanjem najviših državnih funkcionera. To je krajnje ozbiljno pitanje. Afera je i došla posle pokušaja da se uđe u trag ozbiljnoj korupciji u zemlji. Država sada mora da zaštiti svoj pravni poredak i da pokaže da je zaista država. Potrebno je podržati onaj deo policije koji je voljan da se sa korupcijom i kriminalom obračuna do kraja."
Smatrate li da su ozbiljne spekulacije da je, čak, pokušan i atentat na predsednika države?
"Sve treba da se ispita i ne sme da se ostavlja ni trunka sumnje na događajima koji su okarakterisani kao ozbiljni incidenti".
Koliko se država u ovom mandatu pomerila ka Rusiji?
"Tu ima pozitivnih pomaka, naročito kad je reč o ekonomskoj saradnji sa Ruskom Federacijom. Veoma je važno upravo jačanje ekonomske saradnje sa Moskvom. Vlada je pokazala spremnost da poboljša odnose sa Rusijom i to pozdravljam".
U kakvim ste odnosima sa vladajućom SNS? Čini se da bolje sarađujete u lokalu gde ste već sklopili brojne koalicije?
-"Imamo korektnu saradnju sa SNS. Korak dalje u stavljanju tačke na pogubnu politiku DS da EU nema alternativu je i formiranje lokalnih vlasti bez DS".