"JNA je izgubila Jugoslaviju"
Građani Srbije svakodnevno plaćaju cenu rata na prostorima bivše Jugoslavije. JNA je, smatraju učesnici tribine Centra za kulturnu dekontaminaciju, posvećene ulozi armije u tom ratu, mogla da utiče na način razrešavanja jugoslovenske krize. Međutim, svojim ponašanjem, nespremnošću za unutrašnji rat, JNA je ubrzala ratna dešavanja.
JNA je bio jedini akter koji se decenijama uvežbavao za rat i od koga se očekivalo da je spremna da zaštiti ustavnog poretka i teritorijalnog integriteta Jugoslavije. Donosioci odluka tih godina tvrde da armija nije imala odrešene ruke.
Predsednik predsedništva SFRJ od 1990. do 1991. godine Borisav Jović kaže da je pridavanje političkog značaja JNA za raspad države prenaglašeno u odnosu na one koji su rat izazvali.
"Armiji se tako neke stvari prikače koje ona nije radila i u sukobima, a sukobljavala se onda kad su njene jedinice napadane i kad je štitila neke civile, to nije bio njen rat", rekao je general Stevan Mirković.
Oni koji su gledali raspad države kažu da nije tačno da JNA nije imala veliku ulogu u početku rata. Ipak, "to je jedina vojska koju su svi pljuvali pa i Srbija."
"Srbija pljuje po JNA ne zato što je učestvovala u svemu tome nego zato što nije pobedila i ostvarila snove, Karlovac, Karlobad, Virovitica", rekao je bivši sudija Vojnog suda Đorđe Dozet.
Propadanje države i jedinstva vojske uzdrmao je mali odziv na mobilizaciju ali i nacionalna revolucija i dolazak Miloševića u Srbiji.
"Pojavili su se četnici, videli smo ljude sa kokardama i ja mislim da je to radila služba bezbednosti i da je taj maskenbal po Srbiji bio evidentan", kaže Vesna Pešić.
Svedoci nestanka vojne mašinerije koja je brojala od 250 do 300 hiljada ljudi kažu da je početkom rata JNA zapravo birala između komunizma i Jugoslavije. Svojim odlukama izgubili su Jugoslaviju.