Srpska planina biće Švajcarska
Golijske pitome livade se protežu do najvišeg vrha, Jankovog kamena, sa koga pogled puca do pola Srbije. Iako dostiže nadmorsku visinu od 1.500 metara, Golija je pitoma. Ekstremno niske temperature su retkost, nema jakih vetrova, snega je zimi u izobilju, a leta su vrlo prijatna, pa bi Odvraćenica, ako se izgrade sportski tereni i bazeni, mogla postati i dobro mesto za pripreme sportista iz Srbije. Tu je i bogato kulturno nasleđe, manastir Studenica, Gradac, u blizini su Sopoćani, Stari Ras.
U 46 podgolijskih sela živi 7.000 uglavnom starijih meštana. Žive od stočarstva i seče šume. Dosad su putevi bili više vododerine nego saobraćajnice, a od slabo razvijenog turizma nije bilo nikakve vajde.
Putevi na sve strane
Nedavno je ovaj park prirode posetio predsednik Srbije Tomislav Nikolić koji je gorštacima obećao da će država graditi puteve, razvijati turizam, ulagati u poljoprivredu.
- Za pet ili deset godina ovde ćete videti ono što sada gledate u televizijskim prenosima iz Švajcarske. Ni tamo na početku nije bilo ništa bolje nego ovde. Doći će investitori, jer imaju poverenje u našu državu, ulagaće i Vlada Srbije, zaustavićemo krađe i korupciju, nećemo se zaduživati, ali ćemo ih privući dobrim programima - rekao je Nikolić naglasivši da Srbija treba da se vrati selu, gde postoje ogromni neiskorišćeni resursi i gde treba stvoriti uslove da deca rastu i žive kao i u gradu.
Zajedno sa ministrom građevina Velimirom Ilićem predsednik Nikolić se provozao novom trasom puta Odvraćenica - Kuti kojom će, kad na proleće budu asfaltirana još tri preostala kilometra, vrh Golije biti povezan sa opštinom Raška. Predsednik je simbolično označio i početak radova na putu Odvraćenica - Golijska reka, dužine 18 kilometara, koji će planinu povezati sa Ivanjicom. Od ranije je asfaltiran put Novi Pazar - Šaronje - Odvraćenica, a planina se povezuje i sa Sjenicom.
Podnožjem Golije, samo nekoliko kilometara od Odvraćenice, proći će i trasa koridora 11, autoputa koji će Beograd, preko Čačka i Peštera, povezati sa Crnom Gorom.
Opustela sela
- Putevi su glavni preduslov razvoja Golije, gradimo ih punom parom, sa svih strana planina će biti ispresecana modernim saobraćajnicama koje će, osim turizma, omogućiti razvoj poljoprivrede i stočarstva - obećao je ministar Velimir Ilić.
Rajko Sović, penzionisani lugar sa Golije, kaže da je od 2000. godine, kada je Golija proglašena za Park prirode pod zaštitom Ujedinjenih nacija, dolazak predsednika Nikolića i sve ono što nam je obećao, nešto je najlepše što nam se moglo desiti.
- Uvereni smo da ovoga puta obećanja neće biti izneverena, da će država ulagati u Goliju, da će nadoknaditi sve što je propušteno u poslednjih nekoliko decenija i da ću konačno dočekati da moja planina, koju smatram najlepšom u Srbiji, zablista kao što danas blistaju Kopaonik ili Zlatibor, Golija je mnogo veća i lepša od njih, a kakve tek šume ima - priča Rajko Sović.
Dragoslav Tomović, jedan od retkih domaćina koji su ostali na Goliji, smatra da se moraju prvo vratiti ljudi na planinu:
- Golija se ne može brže razvijati dok se ne zaustave seobe i ne vrati bar deo onih koji su zbog bespuća, siromaštva i nemogućnosti zaposlenja morali da odu!
Divlja gradnja
Sami podigli crkvu
Smeštaj za 400 gostiju
|