"Verujem da ćemo savladati mafiju"
Prvi put mi se čini moguće da neko ko je bio ministar ili je to sada završi u zatvoru zbog zloupotrebe službenog položaja. Bitna je uloga Tužilaštva, očekujem da se naše sudije i tužioci ugledaju na italijanske kolege koji su zadali odlučujući udarac mafiji, kaže za "Vesti" Željko Ivanji, savetnik potpredsednice Vlade Suzane Grubješić za pitanja korupcije, pravosuđa, bezbednosti i ljudskih prava.
Da li verujete u najave da će ministri biti jednaki pred zakonom sa građanima?
- Bitno da Tužilaštvo i policija sarađuju, što do sada nije bio slučaj. Ukoliko na hiljade krivičnih dela i dalje čuče spakovani u nekoj fioci, a pravosnažnih presuda nema ni na vidiku, teško je bilo koga ubediti da ćemo istrajati u borbi protiv korupcije.
Zašto je to tako?
- Do sada je saradnja između policije i Tužilaštva i Vlade bila loša. Saradnje je bilo u slučajevima organizovanog kriminala, ratnih zločina, pa tu nisu izostali ni rezultati.
Kakva je sada situacija?
- Prvi put tužioci, policija i Vlada sarađuju. Sve zavisi od rada Tužilaštva koje mora da uzme aktivnu ulogu u rasvetljavanju ovih slučajeva. Svuda u svetu tužioci su bili lideri borbe protiv korupcije, nisu to bili policajci.
Vučić je hteo da kaže...U kakvoj to državi živimo ako potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić izjavljuje da su na njega "krenuli" Mišković i Đilas? |
Ali, naši tužioci i sudije kao da zaobilaze slučajeve korupcije u koju su umešani funkcioneri?
- Čuo sam njihove priče da su im male plate, da ne žele da rizikuju... Svako od nas mora imati ličnu odgovornost kad je korupcija u pitanju. Mnogi se sakrivaju iza institucija - policije, sudova, države, umesto da budu hrabri i krenu u borbu. Zato stalno navodim primere italijanskih tužioca Falkonea i Borselinija, koji su zadali odlučujući udarac mafiji. U Hrvatskoj je, na primer, glavni tužilac u saradnji sa Kancelarijom za borbu protiv korupcije izdejstvovao proces protiv Sanadera.
Najavljuju se hapšenja ministara, da li je i kada u Srbiji neki ministar bio u zatvoru zbog zloupotrebe položaja?
-Mislim da je bilo nekih slučajeva 90-ih godina prošlog veka. Pritvor je jedno, ali se često dešava da dok su neki "bitni ljudi" u istražnom zatvoru, svedoci optužbe počnu da svedoče u njihovu korist. Suđenja se odlažu, a pravosnažne presude nigde.
Opet korupcija?
- O tome govorimo, postoji na svim nivoima. Ipak, prvi put mi se čini da je u Srbiji moguće da i neko ko je ministar ili bivši funkcioner a radio je protiv zakona završi tamo gde mu je mesto - u zatvoru.
Mito za zdravljeŠta kaže Evropska komisija? |