Nemačka ponuda: Finansijska autonomija za sever KiM
Decentralizacija za sever Kosova i Metohije tako što bi opštine samostalno ubirale sve poreze i takse i slobodno raspolagale tim novcem, dok bi zauzvrat predstavnici lokalnih Srba učestvovali u radu kosovske vlade i parlamenta, jedno je od mogućih rešenja koje podržava Nemačka, saznaje "Danas" u Ministarstvu inostranih poslova u Berlinu.
Kako je objavio "Danas", vlasti u Prištini i sam Hašim Tači ne slažu se s ovim planom neke vrste finansijske autonomije za sever Kosmeta, "ali bi morali da je prihvate i Nemačka je spremna da im to objasni kada za to dođe vreme". Naravno, i ovo rešenje podrazumeva da sever bude deo nezavisnog Kosova, odnosno "bilo kakva podela ne dolazi u obzir".
Što se tiče celokupnog rešenja problema Beograda i Prištine, sagovornici "Danasa" ponavljaju da vlasti u Berlinu ne bi imale ništa protiv da se primeni model dve Nemačke, gde bi dve strane sarađivale, a ne bi (zvanično) priznavale državnost one druge.
"Priznanje Kosova nije uslov da Srbija postane članica EU. Zvaničnici u Beogradu stalno govore da je priznanje nezavisnosti Kosova aktuelni ili mogući uslov koji se postavlja pred Srbiju, čime skreću s mnogo važnijih pitanja koja zanimaju Nemačku i EU", objašnjavaju u MIP-u Nemačke.
Kako ukazuju, sedam zahteva poslaničke grupe CDU-CSU u Bundestagu, među kojima je i onaj da Beograd i Priština moraju da potpišu pisanu izjavu o dobrosusedskim odnosima, "veoma su bliski" onome što je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton poručivala u više navrata srpskim vlastima, i starim i novim, uključujući sadašnjeg premijera Ivicu Dačića.
"Navodno iznenađenje srpskih vlasti da nisu znali ništa o stavovima CDU-CSU predstavlja neistinu", upozoravaju u Berlinu.
"Danasovi" izvori iz ministarstva Gida Verstevelea ukazuju da Srbija sasvim sigurno neće dobiti datum početka pregovora o pristupanju Uniji u decembru, a ako srpske vlasti budu odugovlačile s rešavanjem problema i sprovođenjem reformi - neće ga dobiti ni u martu ili junu sledeće godine.
"To bi bilo još gore za zvanični Beograd, jer će se Nemačka na proleće potpuno okrenuti kampanji za parlamentarne izbore koji se održavaju u septembru 2013. i nijedan nemački političar u tom periodu neće raditi na proširenju EU".