I Amerikanci čiste Ponikve
Veliki trud da se aerodrom Ponikve, 13 godina posle NATO agresije, očisti od neeksplodiranih projektila, daje prve rezultate. Grad Užice, koji odnedavno gazduje ovim velikim kompleksom, dobio je donaciju Ambasade SAD vrednu oko 300.000 dolara za nastavak posla koji je započet aprila ove godine.
Tada su pripadnici Sektora za vanredne situacije, zahvaljujući teškoj mehanizaciji koja je stigla kao poklon NR Kine, pretražili deo terena. Tako je počela prva faza najveće operacija ove vrste na prostoru bivše Jugoslavije.
- Donacija Ambasade SAD realizovana je preko Međunarodne fondacije za jačanje bezbednosti ljudi (ITF). Oni su raspisali i tender za izbor kompanije koja će ući u posao razminiranja - kažu u JP “Aerodrom Ponikve“. - U četvrtak će predstavnici ITF, Centra za razminiranje i zainteresovanih kompanija obići teren, da bi sagledali problematiku i obim posla.
Ponos bivše državeAerodromski kompleks Ponikve nalazi se 17 kilometara od Užica, ima jednu od najvećih pista na Balkanu dugu 3.200 i široku 45 metara. Ceo kompleks obuhvata 550 hektara, na kojima je pod krovom 4.744 kvadratna metra. Procenjeno je da će posle razminiranja, stavljanje aerodroma u civilnu funkciju koštati oko 20 miliona evra. |
Užičani očekuju da će tender biti završen polovinom novembra, i da će čišćenje terena početi odmah, ako vremenski uslovi to dozvole.
Prva faza velikog posla obuhvata lociranje i uklanjanje najvećih eksplozivnih naprava uz samu pistu, sledi izviđanje 550 hektara aerodromskog kompleksa. Pretpostavka je da se na ovom prostranstvu nalaze 92 projektila na 43 lokacije. U podzemnim kaponirima zatrpana su dva naoružana “miga“ i šest “orlova“, sa kojih oprema zrači, što je samo jedan od faktora koji operaciju čini najkompleksnijom do sada.
Aerodrom je nedavno postao vlasništvo Grada Užica i Ere nameravaju da nekadašnji ponos bivše države vrate u život kao civilnu luku, od koje će koristi imati ovdašnja izvozno orijentisana privreda. U nedostatku dobrih saobraćajnica, aerodrom će biti dragocen za razvoj turizma na Zlatiboru, Tari, Mokroj Gori, jer je ova veza preduslov za dolazak gostiju iz inostranstva.
Do sada se u operaciju razminiranja uključila kineska vlada koja je poslala mehanizaciju vrednu pola miliona evra, a Evropska unija je donirala 200.000 evra za projekte. Čekaju se odgovori Rusije i drugih zemalja koje su obećale pomoć.
Kinezi zainteresovaniU Užicu je u junu ove godine boravila delegacija u kojoj su bili predstavnici Ambasade NR Kine u Beogradu, stručnjaci njihove Korporacije za puteve i mostove (CRBS) i Razvojne banke Kine. Oni su zainteresovani za otvaranje slobodnih zona u Srbiji, a zanimljive su im tri lokacije: jedna na Dunavu, druga u Pirotu, i treća na Ponikvama. |