Zid deli male Srbe i Albance
Zvono Osnovne škole u multietničkom selu Rabovac u centralnom Kosovu zvoni više od 50 godina. Pre dvadeset godina u ovoj školi je izgrađen zid, koji razdvaja albanske i srpske učenike. Škola sada ima dva ulaza: jedan za Srbe, drugi za Albance. Srpski deo škole se zove "Braća Arsić", a albanski deo "Drita". Uklanjanje zida zavisi od volje etničkih zajednica, izveštava reporter Al Džazire.
"Zid koji deli ovu školu izgrađen je početkom 90-tih, nakon dolaska na vlast Slobodana Miloševića. Tada su lokalni meštani nasilno postavili ovaj zid, koji nas još razdvaja. Do sada nismo mogli da menjamo ovo stanje", kaže Njazi Aliu, direktor OŠ Drita.
Hodnik koji je nekada služio zajedničkoj školi sada se koristi kao učionica, dok su kontakti između srpske i albanske dece retki.
Paralelni sistemi
Ovaj zid ne razdvaja samo učenike ove škole, nego i dva paralelna sistema obrazovanja na Kosovu. Sa jedne strane zida nastava se odvija po kosovskom sistemu obrazovanja, dok sa druge strane zida važe zakoni Srbije. Srpski deo škole se finansira iz Srbije, a nastava se odvija po srpskom obrazovnom programu.
Zoran Spasić, predstavnik Srpske zajednice u Rabovcu, smatra da eventualna odluka o rušenju zida ostaje narednim generacijama.
- Što se budućnosti tiče, mi smo za to da se to ne forsira previše. Kada dođe vreme, možda će neka generacija, ako budu uslovi na celom Kosovu prihvatljivi za srpsku zajednicu, odlučiti da taj zid sruši. Ukoliko forsiramo nešto, onda to verovatno nije pravo rešenje, jer kasnije bi možda došlo do nekih incidenta, što nije potrebno ovom selu i ovim zajednicama, rekao je Spasić.
Jezička barijera
Najveća prepreka između srpskih i albanskih učenika je jezičke prirode, kažu đaci.
- Ne igramo se zajedno, jer ne razumemo šta kažu. Ne učimo zajedno. Ali jednom smo igrali fudbal i nije bilo problema, čak smo postali prijatelji, pričaju deca.
Budućnost škole će biti na testu već iduće godine, kada kosovske institucije planiraju izgradnju nove škole. Prvo će ipak morati da dobiju saglasnost obe zajednice.
S obzirom na to da su i nekadašnji zajednički školski toaleti sada odvojeni po etničkoj pripadnosti, nema puno nade da će se u skorijoj budućnosti nešto promeniti nabolje u ovoj školi...