Pokvario se avion Vlade, šeik pomogao Vučiću i Dinkiću
Državni avion “falkon” ponovo se pokvario. Ovoga puta u nevolji su se našli prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić i ministar finansija Mlađan Dinkić, koji u petak nisu mogli na vreme da polete iz Abu Dabija za Srbiju, jer je na letelici otkazao automatski pilot.
Kako je “Večernjim novostima” potvrđeno u protokolu Vlade, kvar je primećen čim su funkcioneri sleteli u Ujedinjene Arapske Emirate pre dva dana. Ali mehaničari nisu uspeli da otklone problem na avionu sve do zakazanog povratka, u petak u 16 časova po lokalnom vremenu. U pomoć je pritekao domaćin, šeik Muhamed bin Zajed i gostima ustupio avion da goste vrate u Srbiju.
Ovaj incident samo je nastavak serije sličnih kvarova na “falkonu” zbog kojih su državne delegacije Srbije morale da odkazuju posete ili putuju s “glavom u torbi”. Iako je očigledno da je avion zreo za zamenu, a napravljena je i finansijska konstrukcija za kupovinu nove letelice, Vlada je zbog manjka u budžetu odustala od tog plana.
Odlagali, čekali, vraćali se kolima...Premijer Ivica Dačić je u avgustu poleteo “falkonom”, ali je odmah morao ponovo da se prizemlji na Surčin. Piloti su tada čak morali da ispuste gorivo kako bi bezbedno sleteli. Njegov prethodnik Mirko Cvetković u maju je odložio let ka sedištu EU zbog kvara na motoru aviona. Dačić je prošle godine bio prinuđen da se iz Budimpešte vrati kolima, a Vuk Jeremić je tri sata čekao u Parizu da se otkloni kvar. |
Još pre dve godine u republičkom budžetu je pisalo da će biti izdvojeno 3,3 milijade dinara kako bi se obezbedio novi avion. Ta cifra je kasnije precrtana - nije je bilo u nedavno usvojenom rebalansu budžeta, a nema je ni u nacrtu državne kase za sledeću godinu.
Prema podacima dostavljenim “Večernjim novostima” u petak iz Avioslužbe Vlade, za državne funkcionere koji su preuzeli vlast posle majskih izbora, dosad je organizovano 12 letova:
- Avionima naše službe oni su od tada prešli ukupno 32.599 kilometara.
“Faklon”, koji je u vlasništvu Vlade, star je više od 30 godina, oprema mu je skoro potpuno zastarela, a godišnje ima više od 150 letova. “Lir-džet” je 1991. godište. Kada se pominjala mogućnost nabavke nove letelice, najčešće se govorilo o kupovini “faklona 900”, koji ima 19 mesta i košta tridesetak miliona evra.
Predstavnici vlasti, u nameri da se obezbede, sve više se okreću redovnim avio-linijama. Od generalnog sekretara Vlade Veljka Odalovića čuli smo da ministri obavezno podnose plan puta, odnosno svojevrsnu platfomu, posle čega protokol kreće u nabavku karata.
Parlament se ne oslanja na državnu flotu, već se narodnim poslanicima, koji su članovi delegacija, avioprevoz obezbeđuje preko ovlašćenih agencija.
- Postoje tri agencije kojima se obraćamo kada je potrebno da se organizuje putovanje u inostranstvo. One nam dostave ponudu, a mi onda izaberemeno najpovoljniju - kaže nam Jana Ljubičić, generalni sekratar Skupštine.